Materiał Partnera Jakie są objawy uszkodzenia maglownicy i jak poradzić sobie z usterką?

Jakie są objawy uszkodzenia maglownicy i jak poradzić sobie z usterką?

Przekładnia, która kierowcom lepiej znana jest jako maglownica, to najważniejszy element całego układu kierowniczego. To od jej właściwego funkcjonowania zależy nie tylko komfort prowadzenia pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze. Średnią żywotność komponentu określa się na około 200 000 km. Po przekroczeniu tego limitu prawdopodobieństwo pojawienia się usterek wzrasta. Jakie są zatem ich pierwsze objawy?

Jak rozpoznać awarię maglownicy?

Prawidłowe rozpoznanie uszkodzenia przekładni kierowniczej jest trudne, ponieważ objawy przyjmują bardzo różną postać. Uwagę każdego kierowcy powinna zwrócić przede wszystkim sytuacja, w której w przedniej części pojazdu zaczynają pojawiać się charakterystyczne stuki – nawet wtedy, kiedy samochód porusza się po idealnie prostej nawierzchni lub po niewielkich nierównościach. Świadczy to zazwyczaj o wysokim wyeksploatowaniu maglownicy i wiąże się z koniecznością szybkiej wizyty u dobrego mechanika.

Za kolejny z często spotykanych objawów uznaje się tzw. luzy na kierownicy. Co jednak określenie to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Kierownica staje się po prostu znacznie mniej wrażliwa na wykonywane ruchy, a próby precyzyjnego prowadzenia auta, graniczą wręcz z cudem. W niektórych przypadkach mogą pojawić się dodatkowo problemy z działaniem wspomagania. O uszkodzeniu tego ważnego elementu poinformuje nas również wyciek płynu. W jaki zatem sposób skutecznie poradzić sobie z awarią?

Wymienić czy regenerować?

Oczywiście najlepszą możliwą do podjęcia decyzją jest wymiana uszkodzonego elementu na nowy. Jednakże w przypadku maglownicy może być to dość problematyczne. Dlaczego? Chodzi oczywiście o cenę. W zależności od marki pojazdu kierowcy muszą liczyć się z wydatkami od 3 do nawet 10 tysięcy zł za części oryginalne oraz od 1000 do 5000 zł za zamienniki – co niestety nie jest opcją zalecaną. Na całe szczęście przekładnie kierownicze bardzo dobrze poddają się procesowi regeneracji.

Takie podejście gwarantuje nie tylko pewność, że maglownica będzie działała dokładnie tak, jak należy, ale także nie obciąży zbytnio portfela właściciela auta. Koszty związane z regeneracją wynoszą bowiem od 1500 do 2500 zł. Wykonania zlecenia mogą podjąć się jedynie wyspecjalizowane warsztaty mechaniki pojazdowej. Dlatego też poszukując najlepszych ofert z pewnością warto zwrócić uwagę na propozycję przygotowaną przez firmę Cezan. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na rzetelność, jak i terminowe wykonanie prac. Im szybciej uda się dostrzec objawy, tym większe szanse na tańszą oraz szybszą regenerację.

Opracowanie:

Cezan

Piaseczno , Syrenki 11

Podziel się