Materiał Partnera Jak uruchomić samochód, gdy dojdzie do awarii immobilisera?

Jak uruchomić samochód, gdy dojdzie do awarii immobilisera?

Współcześnie, właściwie każdy pojazd, wyposażony jest w immobiliser. To bardzo wygodne rozwiązanie, które czasami może być przyczyną kłopotów. Immobiliser jest komponentem zabezpieczającym samochód przed uruchomieniem w przypadku kradzieży. Dowiedz się, jak uruchomić samochód, gdy immobiliser zostanie uszkodzony.

Podstawowe informacje dotyczące immobilisera

Jest to system, który zabezpiecza przed kradzieżą. Kiedy złodziej próbuje skraść samochód, dochodzi do zablokowania układu zapłonowego bądź komputera, który steruje jego pracą. Immobiliser składa się z dwóch części, to znaczy transpondera oraz centralki. Starsze pojazdy wyposażone były w immobiliser kodowy. W tym przypadku, przed odpaleniem pojazdu, konieczne było wprowadzenie odpowiedniego pinu.

Jak uruchomić samochód, gdy dojdzie do usterki immobilizera?

Elementy, które najczęściej odpowiadają za awarię immobilisera to transpondery zlokalizowane w pilocie lub obudowie kluczyka. Warto podkreślić, że naprawa sprzętu nie jest kłopotliwa. Trzeba wówczas wykasować uszkodzony nadajnik, a następnie wgrać nowy do pamięci procesora. Niekiedy, dochodzi do uszkodzenia pętli indukcyjnych, które zlokalizowane są przy stacyjce – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Mobilna Elektronika – Elektryka Samochodowa Sławomir Wasilewski. Przyczynę awarii można łatwo ustalić przez odpalenie samochodu zapasowym kluczykiem. Jeśli silnik odpali się za pierwszym razem oznacza to, że pierwszy transponder musi zostać wymieniony. W przypadku problemu z nadajnikiem, immobiliser należy wprowadzić w stan serwisowy. Niektóre serwisy świadczą usługi pozwalające na odpalanie pojazdów bez kluczyków. Z takiego rozwiązania warto skorzystać, gdy kierowca nie dysponuje zapasowym kluczem.

Jakie informacje kodują współczesne kluczyki?

Współczesne kluczyki do samochodów nie służą wyłącznie do uruchamiania pojazdów. To małe komputery, które stanowią nośniki wielu informacji. Przykładami danych zapisanych w pamięci są data pierwszej rejestracji samochodu, termin następnego przeglądu czy przebieg auta. Rozwiązanie jest bardzo wygodne, jednak w przypadku kradzieży samochodu może stanowić źródło wielu kłopotów.

Opracowanie:

Podziel się