Artykuł sponsorowany Jak postępować podczas utraty panowania nad autem na drodze?

Jak postępować podczas utraty panowania nad autem na drodze?

Czy zgodzisz się, że bezpieczeństwo za kierownicą zapewni umiejętność zapanowania nad autem na drodze? Utrata panowania często kończy się tragicznie, zwłaszcza że temu zagadnieniu nie poświęca się dostatecznie dużo uwagi na kursie prawa jazdy. Poznaj podstawy teoretyczne, zapobiegające katastrofie na drodze. Zyskaj pewność siebie, zapewnij sobie i swoim bliskim bezpieczne podróżowanie.

Utrata panowania nad autem — zagrożenie, o którym niewiele się mówi

Moment utraty panowania nad samochodem podczas jazdy uznawany jest za jeden z największych zagrożeń w ruchu drogowym. Rozwój technologii pozwolił pomóc kierowcom, m.in. za pomocą stabilizacji toru jazdy — systemem ESP. Niestety w dalszym ciągu nie każdy samochód posiada go na wyposażeniu. Warto więc postawić na doskonalenie swoich umiejętności jako kierowcy.

Przydatne strategie wyprowadzania samochodu z utraty panowania

W przypadku poślizgu na lodzie lub rozlanym oleju należy w odpowiednim momencie wyprzedzić tendencję poślizgu tylnej osi.

Jeżeli koła znajdą się na miękkim poboczu, kierowca nie powinien puszczać kierownicy. Siła oddziałująca na koła jest duża. System wspomagania kierownicy może być nieskuteczny. Błędem jest nagłe wykonywanie skrętów i dążenie do powrotu na jezdnię. Lepiej zredukować prędkość bez gwałtownego hamowania. W przeciwnym przypadku dojdzie do dachowania samochodu ze względu na różne przyczepności kół do pobocza i jezdni.

Bezpiecznie na tor jazdy można wrócić po jego wyrównaniu i zrównaniu poziomu pobocza z jezdnią. Jeżeli dojdzie do dachowania, konieczne będzie umieszczenie auta na lawecie.

Podobne rozwiązanie wykorzystywane jest w sytuacji wystrzału opony. Za wszelką cenę należy utrzymać kierownicę w rękach. Gwałtowne hamowanie i skręty to gwarancja zerwania pękniętej opony z felgi. Kierowca powinien dążyć do utrzymania auta na jezdni i w tym czasie umiejętnie redukować prędkość.

Zredukowanie prędkości poprzez odpuszczenie gazu jest także rozwiązaniem na tzw. aquaplaning, czyli brak odpowiednio szybkiego odprowadzania wody spod opony. Kiedy spada siła kół napierająca na wodę, powstający klin powinien się zneutralizować. Gwałtowne hamowanie spowoduje obrót auta.

Doskonalenie swoich umiejętności i opanowanie kluczem sukcesu

Utrata panowania na drodze, mimo iż jest trudna i niebezpieczna, to jednak możliwa do opanowania. Panika i gwałtowne ruchy pogorszą sytuację — konieczne jest opanowanie i stałe podnoszenie swoich kompetencji kierowcy. Warto zacząć od teorii, jednak w celu jej utrwalenia, należy skorzystać z kursów doszkalających.

Nie ma gwarancji bezawaryjnego wyjścia z sytuacji. W trudnych chwilach może okazać się niezbędne wezwanie pomocy drogowej, takiej jak usługi dźwigowe, np. firmy Rego z Bydgoszczy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas