Materiał Partnera Jak postępować gdy w samochodzie brakuje paliwa?

Jak postępować gdy w samochodzie brakuje paliwa?

Często podróżujesz i zastanawiasz się, jak należy się zachować, gdy samochodzie brakuje paliwa? Większość współczesnych aut jest w stanie przejechać sto kilometrów na tak zwanej rezerwie. A to oznacza, że kierowca ma wystarczająco dużo czasu, by zareagować. Zdarza się jednak, że mimo to dochodzi do całkowitego wyczerpania paliwa. Jak postąpić w takiej sytuacji? Jak zareagować? Podpowiadamy!

Oznaki tego, że w samochodzie zaczyna brakować paliwa

Choć producenci aut twierdzą, że kontrolka zapala się na 100 kilometrów przed całkowitym wyczerpaniem paliwa, rzeczywistość okazuje się jeszcze bardziej optymistyczna. Na oparach benzyny jesteś w stanie przejechać nawet 150 kilometrów. Nie traktuj tego jednak, jak reguły, bo jak wiadomo, każdy samochód jest inny. Wiedz tylko, że masz wystarczająco dużo czasu, aby w porę zareagować. Tak naprawdę wiele zależy od Twojego stylu jazdy. Jeśli nie będziesz jechał zbyt agresywnie, a raczej płynnie i bez niepotrzebnych postojów – auto przejedzie jeszcze dość spory odcinek drogi.

A co jeśli nie ma informacji o tym, że w samochodzie brakuje paliwa? Właściciele starszych maszyn zdają sobie sprawę z tego, że ich pojazdy nie są wyposażone w nowoczesne komputery pokładowe. Oznak kończącego się paliwa muszą więc wypatrywać na własną rękę. Jakie są zatem oznaki tego, że niedługo dojdzie do całkowitego zgaśnięcia auta? Maszyna, w której kończy się benzyna, zaczyna odczuwalnie szarpać i ciężko się prowadzi. Jest to oczywisty sygnał ostrzegawczy, na który należy natychmiast zareagować.

Stało się – zabrakło benzyny. Kogo wezwać na pomoc?

Kolejna stacja benzynowa okazała się zbyt odległa? Nie zwróciłeś uwagi na kontrolki? Jeśli zlekceważyłeś fakt, że w Twoim samochodzie brakuje paliwa i doprowadziłeś do tego, że samochód zgasł – musisz wezwać pomoc. Do wyboru masz kilka opcji.

Możesz skontaktować się z rodziną i poprosić kogoś o przywiezienie paliwa w kanistrze. Niestety, doświadczenie wielu kierowców pokazuje, że takie rozwiązanie bardzo często okazuje się niemożliwe w realizacji. Przymusowy postój z dala od domu wyklucza bowiem formę wsparcia w tej postaci. Inną jest jednak pomoc drogowa. Zanim skorzystasz z tej opcji, sprawdź, czy dowozu paliwa nie gwarantuje Ci wykupiona polisa AC. Jeśli nie, skontaktuj się ze specjalistami, którzy zjawiają się na miejscu niedługo po Twoim wezwaniu. Na terenie Wielkopolski pomoc oferuje firma Pomoc Drogowa Bojszczak.  To bardzo ważne, byś zgłosił się do jak najbliżej działającej firmy. Dlaczego? Ponieważ od odległości, w jakiej się znajdujesz, zależy szybkość jej reakcji.

Podziel się