Artykuł sponsorowany Jak holować auto zgodnie z przepisami ruchu drogowego?

Jak holować auto zgodnie z przepisami ruchu drogowego?

Jesteś w trasie i nagle zdarzyła się awaria. Co robić w takiej sytuacji? Czasem potrzebne jest holowanie. Natomiast ta czynność jest obarczona pewnymi ograniczeniami. Nie zawsze jest to możliwe, a o warunkach pozwalających na holowanie samochodu osobowego mówią konkretne przepisy ruchu drogowego. Które dokładnie? W jakich sytuacjach jest to dozwolone, a kiedy nie można się tego podejmować?

Holowanie pojazdu w myśl przepisów

Pod względem formalnym kwestię holowania reguluje Kodeks drogowy. Konkretne zapisy można znaleźć w Rozdziale 3. Ruch Pojazdów, w Oddziale 9. – Holowanie. Artykuł 31 mówi o tym, że pojazd może być holowany pod warunkiem spełnienia kilkunastu wyliczonych warunków.

Nie można holować takich aut, które:

  • są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów,

  • mają zawieszenie hydropneumatyczne i pneumatyczne,

  • mają napęd elektryczny,

  • mają napęd hybrydowy,

  • mają stały napęd na obydwie osie,

  • znajdują się na autostradzie (wyjątkiem jest holowanie za pomocą wyznaczonego do tego środka transportu, prowadzonego przez przedstawiciela firmy holującej, takiej jak MP-CAR).

Poza tym warto jeszcze wiedzieć o tym, że prawidłowe holowanie pojazdu wymaga połączenia z pojazdem holującym w taki sposób, by ewentualne odczepienie się było niemożliwe.

Zasady holowania samochodu osobowego

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że linka holownicza służąca do holowania powinna być specjalnie oznakowana. Przepisy dokładnie wskazują na rodzaj oznakowania – musi mieć naprzemienne białe i czerwone pasy albo być zaopatrzona w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej.

Kolejna rzecz to zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Musi być zachowana przestrzeń minimum trzech metrów przy połączeniu sztywnym oraz od 4 do 6 metrów przy połączeniu giętkim.

Ważne jest również zachowanie odpowiedniej prędkości: obowiązuje tu ograniczenie 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

Pomoc drogowa na trasie

Zostało już wspomniane, że pojazd w takich miejscach jak autostrada może być holowany wyłącznie przez wyznaczone do tego pojazdy i przez wyspecjalizowane firmy. Komu konkretnie warto zaufać?

Jeśli interesuje Cię pomoc drogowa we Wrocławiu i okolicach, warto zgłosić się do wymienionej wcześniej firmy MP-CAR. 

To przedsiębiorstwo uznawane za najlepszą i najtańszą całodobową pomoc drogową na terenie Dolnego Śląska. Oferuję oni usługi holowania pojazdów i znacznie więcej. Pomagają w trudnych i niespodziewanych sytuacjach awaryjnych na trasie. Zatem na pewno warto im zaufać, jeśli dotyczy Cię taki problem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter