Artykuł sponsorowany Jak dbać o silnik samochodowy?

Jak dbać o silnik samochodowy?

Według powszechnej opinii mechaników, nowe silniki są zdecydowanie mniej trwałe niż te produkowane lata temu. Wcześniejsze modele potrafiły wytrzymać ogromne ilości przejechanych kilometrów. Jednak, czy jest to prawda? Okazuje się, że silniki montowane obecnie w pojazdach, potrafią być równie trwałe, co te sprzed lat. Jest jednak jeden niezwykle ważny warunek – należy odpowiednio o nie dbać oraz eksploatować je zgodnie z zaleceniami producenta. Jak zatem troszczyć się o silnik, aby móc cieszyć się tysiącami kilometrów na liczniku?


Jak dbać o silnik i na co zwracać uwagę?

Dbanie o odpowiedni stan silnika jest niezwykle istotną czynnością. To dzięki stosowaniu się do kilku prostych zasad oraz przestrzeganiu regularnych terminów serwisowania możliwe jest bezproblemowe użytkowanie samochodu. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zagadnień:

  • wybierać olej dobrej jakości,
  • korzystać z paliwa pochodzącego ze sprawdzonego źródła,
  • kontrolować stan turbiny (jeżeli jest zamontowana),
  • unikać krótkich dystansów (w szczególności w przypadku silników diesla),
  • korzystać z odpowiedniego zakresu obrotów,
  • serwisować regularnie pojazd w sprawdzonym punkcie kontroli pojazdów.


Jak wybór oleju i paliwa przekłada się na stan silnika samochodu?

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku kwestii dbania o silnik jest odpowiednie dobieranie oleju silnikowego. Specjalista z firmy ROZRUCH zauważa: Olej ma za zadanie powlec cienką warstwą metalowe elementy silnika i w ten sposób zabezpieczyć je przed zużywaniem się. Brak oleju powoduje zatarcie silnika. Każdy samochód ma swoją indywidualną instrukcję, co do doboru odpowiedniego preparatu.

Należy również pamiętać o regularnej wymianie oleju – raz do roku lub raz, co 15 tysięcy kilometrów.

Drugim bardzo ważnym elementem jest stosowanie odpowiedniego paliwa. Jest to z pozoru błaha zasada, jednak należy pamiętać, aby tankować wyłącznie na renomowanych stacjach paliw. Na rynku działa wiele stacji niezależnych, które często mogą oferować paliwo dużo taniej niż standardowa cena. Jednak może to oznaczać, że paliwo jest zanieczyszczone i przy dłuższym użytkowaniu doprowadzi do zatarcia silnika.


Rozgrzanie silnika przed jazdą - czy jest konieczne?

Do niedawna panowało przekonanie, że po uruchomieniu silnika na mrozie warto pozostawić go na kilka minut na postoju na wolnych obrotach, aby się rozgrzał. Tymczasem większość współczesnych silników nie rozgrzeje się w ten sposób,  ma to mało realny wpływ na komfort jazdy, a może wręcz spowodować szkody dla silnika. Uruchomienie silnika na wolnych obrotach sprawia, że pracuje on przez długi czas na wzbogaconej mieszance. Część paliwa będzie spływać do miski olejowej, a im więcej paliwa w oleju silnikowym, tym jest on gorszej jakości i słabiej pełni swoją funkcję ochronną.

Nowoczesne jednostki napędowe mają wyższą sprawność, co oznacza, że mniej energii wytwarzanej ze spalania paliwa przekształcają w ciepło, które grzeje silnik i wnętrze samochodu. Najwolniej rozgrzewają się nowoczesne silnika diesla, o najwyższej sprawności. Specjaliści podkreślają, że te silniki, pracując bez obciążenia na mrozie, nawet po godzinie nie są w stanie osiągnąć temperatury roboczej. Jak zatem odpalać auto zimą? Odpowiedź jest prosta – włączyć silnik i jeśli tylko nie pojawiają się żadne niepokojące odgłosy – jechać. Auto rozgrzeje się podczas jazdy. Istotne jest tu jednak unikanie niskich obrotów (obroty powodujące drgania układu napędowego, silnika czy całego auta są niedopuszczalne) oraz obrotów zbyt wysokich. Dopuszczalna jest jazda przez pierwszy kilometr lub dwa na lekko podwyższonych obrotach (rzędu 3000 obr./min. na 3. biegu). Rozgrzewanie silnika przyśpieszymy, włączając dodatkowo obciążające go odbiorniki prądu, np. ogrzewanie tylnej szyby, lusterek czy foteli.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas