Artykuł sponsorowany Jak często należy wymieniać opony?

Jak często należy wymieniać opony?

Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że sprawne technicznie auto to podstawa bezpieczeństwa nie tylko jego i pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Jedną z czynności, o której trzeba pamiętać jest okresowa wymiana opon. Ale kiedy właściwie należy jej dokonać? Jakie objawy świadczą o tym, że trzeba zamówić nowy komplet ogumienia i czy sezonowa wymiana opon jest obowiązkowa? Wyjaśniamy. 

Dlaczego należy wymieniać opony?

Opony w samochodach osobowych trzeba wymieniać przede wszystkim po to, aby zapewnić odpowiednie i przewidywalne zachowanie pojazdu na drodze. To ważne szczególnie podczas opadów deszczu, śniegu i oblodzenia nawierzchni, ale nie tylko. Należy wiedzieć, że nadmierne zużycie opon, a także różnego rodzaju defekty ogumienia mogą wydłużyć drogę hamowania, obniżyć przyczepność, przyczynić się do wpadnięcia w poślizg, utrudniać prowadzenie auta po łuku. Oprócz tego, że takie sytuacje wiążą się z kosztownymi naprawami, a często też koniecznością holowania pojazdu, to stanowią śmiertelne zagrożenie dla ludzi. W skrajnych sytuacjach sprawca wypadku samochodowego może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. 

Sezonowa wymiana opon 

Wymiana opon przed porą letnią i zimową jest zalecana z uwagi na różne zachowanie się ogumienia w zależności od warunków atmosferycznych. Niewłaściwy komplet opon znacznie utrudnia manewrowanie pojazdem, a w szczególności hamowanie. O okresowej wymianie ogumienia nie muszą pamiętać posiadacze opon uniwersalnych, tak zwanych wielosezonowych. Co ważne, w Polsce nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon, ale jest to wysoce zalecane z uwagi na bezpieczeństwo. Czynność taką najlepiej zlecać fachowcom w serwisach wulkanizacyjnych. W Dębicy jedną z firm oferujących usługi serwisu aut osobowych i dostawczych jest Auto Serwis Trans Południe.   

Oznaki zużycia, świadczące o konieczności wymiany opon

Najważniejszym kryterium, które w sposób jednoznaczny wskazuje na potrzebę wymiany opon, jest głębokość bieżnika. Zgodnie z aktualnymi przepisami, minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Jednak, jak podpowiadają specjaliści, o wymianie należy pomyśleć już wtedy, gdy wartość ta oscyluje w granicach 3-4 mm. Pomiarów bieżnika można dokonać przy użyciu specjalnego urządzenia mierniczego (dostępnego w sklepach motoryzacyjnych za kilka złotych) lub skorzystać z pomocy pracowników serwisu aut osobowych podczas sezonowej wymiany opon. Nowy komplet ogumienia trzeba zakupić także wtedy, gdy na powierzchni gumy pojawią się pęknięcia, deformacje czy poważne ubytki i przetarcia.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas