Artykuł sponsorowany Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Wymiana oleju to prosta czynność, która przedłuża życie silnika i zapewnia bezawaryjną eksploatację samochodu. Najprawdopodobniej każdy kierowca wie, że olej należy wymieniać systematycznie, lecz co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim należy kierować się wskazaniami producentów, jednak to nie wszystko. Ważny jest również sposób eksploatacji auta i stopień zużycia silnika.

Do czego służy olej silnikowy?

Olej spełnia bardzo ważne funkcje w każdym silniku. Jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie optymalnego “smarowania” ruchomych części silnika i zmniejszanie tarcia, co zapobiega przegrzaniu. Spełnia on również funkcję wymiennika ciepła, dzięki czemu silnik ma odpowiednią temperaturę pracy (jego przegrzanie może doprowadzić do awarii).

Jednak to nie wszystkie zadania oleju silnikowego. Dzięki zawartości specjalnych dodatków, olej samochodowy zapobiega zgubnej korozji metalowych elementów silnika. Z kolei oleje dobrej jakości dbają też o czystość silnika, zapobiegając odkładaniu się zanieczyszczeń. Jak widać, systematyczna wymiana oleju jest kluczowym czynnikiem zapewniającym bezawaryjną pracę silnika.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

To pytanie jest z pozoru proste, w praktyce bywa problematyczne. W pierwszej kolejności należy zapoznać się ze wskazaniami producenta, który najczęściej zaleca wymianę po określonym przebiegu. Zwykle jest to 15-30 tysięcy kilometrów.

Należy jednak wziąć pod uwagę również sposób eksploatacji pojazdu, który następuje szybciej w warunkach miejskich. Jeśli pokonujesz krótkie trasy, np. z domu do pracy w tym samym mieście, olej nie osiąga optymalnej temperatury, a przez to nie jest z niego odparowywana woda, która codziennie przedostaje się z otoczenia. Woda z kolei negatywnie działa na olej - zmienia jego właściwości i osłabia jego działanie. Dlatego korzystając z auta jedynie w mieście, warto zmieniać olej częściej niż to sugeruje producent.

Dobry mechanik podpowie również, że istotny jest także stopień zużycia silnika. Starszy i bardziej zużyty silnik spala paliwo mniej efektywnie, pozostawiając po sobie zanieczyszczenia. W tym przypadku również lepiej jest często wymieniać olej.

Wymiana oleju - samodzielnie czy w warsztacie samochodowym?

Wymiana oleju to prosta czynność, która nawet niedoświadczonej osobie nie powinna zająć więcej niż godzinę. Aby jednak zaoszczędzić czas i mieć pewność, że wlewamy wysokiej jakości produkt, olej do samochodu warto kupować tylko w sprawdzonych miejscach. Jednym z nich jest firma Proauto, mająca w sprzedaży m.in. oleje Castrol i Lotos. Warto dodać, że wymiana oleju powinna iść w parze z wymianą filtra. Filtr wyłapuje wszelkie nieczystości (np. resztki po niespalonym paliwie, zanieczyszczenia, które przedostają się z powietrza). Czysty filtr zapewnia sprawną pracę oleju i silnika, co ostatecznie uchroni nas przed kosztownymi naprawami auta.

Oleje żeglugowe w pełnym asortymencie w ofercie firmy Proauto

Oleje żeglugowe wyróżniają się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz morską wodę. Są one stosowane jako smary w silnikach okrętowych, ponieważ posiadają właściwości, które umożliwiają utrzymanie wysokiego poziomu wydajności silnika oraz zapobiegają jego zużyciu. Oleje te są również odporne na korozję i zapewniają ochronę przed rdzewieniem. Odpowiednio dobrane oleje żeglugowe zwiększają skuteczność pracy silników okrętowych i przyczyniają się do przedłużenia ich żywotności. Bez względu na potrzeby Twojego statku, w ofercie firmy Proauto znajdziesz oleje wysokiej jakości, dopasowane do różnych typów silników i maszyn pokładowych.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas