Materiał Partnera Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Jak często należy wymieniać olej silnikowy?

Wymiana oleju to prosta czynność, która przedłuża życie silnika i zapewnia bezawaryjną eksploatację samochodu. Najprawdopodobniej każdy kierowca wie, że olej należy wymieniać systematycznie, lecz co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim należy kierować się wskazaniami producentów, jednak to nie wszystko. Ważny jest również sposób eksploatacji auta i stopień zużycia silnika.

Do czego służy olej silnikowy?

Olej spełnia bardzo ważne funkcje w każdym silniku. Jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie optymalnego “smarowania” ruchomych części silnika i zmniejszanie tarcia, co zapobiega przegrzaniu. Spełnia on również funkcję wymiennika ciepła, dzięki czemu silnik ma odpowiednią temperaturę pracy (jego przegrzanie może doprowadzić do awarii).

Jednak to nie wszystkie zadania oleju silnikowego. Dzięki zawartości specjalnych dodatków, olej zapobiega zgubnej korozji metalowych elementów silnika. Z kolei oleje dobrej jakości dbają też o czystość silnika, zapobiegając odkładaniu się zanieczyszczeń. Jak widać, systematyczna wymiana oleju jest kluczowym czynnikiem zapewniającym bezawaryjną pracę silnika.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

To pytanie jest z pozoru proste, w praktyce bywa problematyczne. W pierwszej kolejności należy zapoznać się ze wskazaniami producenta, który najczęściej zaleca wymianę po określonym przebiegu. Zwykle jest to 15-30 tysięcy kilometrów.

Należy jednak wziąć pod uwagę również sposób eksploatacji pojazdu, który następuje szybciej w warunkach miejskich. Jeśli pokonujesz krótkie trasy, np. z domu do pracy w tym samym mieście, olej nie osiąga optymalnej temperatury, a przez to nie jest z niego odparowywana woda, która codziennie przedostaje się z otoczenia. Woda z kolei negatywnie działa na olej - zmienia jego właściwości i osłabia jego działanie. Dlatego korzystając z auta jedynie w mieście, warto zmieniać olej częściej niż to sugeruje producent.

Dobry mechanik podpowie również, że istotny jest także stopień zużycia silnika. Starszy i bardziej zużyty silnik spala paliwo mniej efektywnie, pozostawiając po sobie zanieczyszczenia. W tym przypadku również lepiej jest często wymieniać olej.

Wymiana oleju - samodzielnie czy w warsztacie samochodowym?

Wymiana oleju to prosta czynność, która nawet niedoświadczonej osobie nie powinna zająć więcej niż godzinę. Aby jednak zaoszczędzić czas i mieć pewność, że wymiana przebiegła prawidłowo, warto oddać auto do warsztatu samochodowego, takiego jak Pablocar Paweł Pietrzak.

Wymiana filtra oleju

Warto dodać, że wymiana oleju powinna iść w parze z wymianą filtra. Filtr wyłapuje wszelkie nieczystości (np. resztki po niespalonym paliwie, zanieczyszczenia, które przedostają się z powietrza). Czysty filtr zapewnia sprawną pracę oleju i silnika, co ostatecznie uchroni nas przed kosztownymi naprawami auta.

Opracowanie:

Pablocar Paweł Pietrzak

Żarnowiec , Warszawska 22

  • tel. 791 270 459

Podziel się