Artykuł sponsorowany Impregnacja tapicerek w autach. Jak to się odbywa i co nam daje?

Impregnacja tapicerek w autach. Jak to się odbywa i co nam daje?

Troska o samochód to nie tylko jego regularne mycie, pielęgnacja lakieru i pranie tapicerki. Oprócz usuwania zanieczyszczeń ważne jest bowiem również zabezpieczenie czyszczonych powierzchni, aby stały się bardziej odporne na zabrudzenia, zużycie i uszkodzenia. Dotyczy to nie tylko karoserii, ale też wnętrza auta. Dlaczego impregnacja tapicerki jest tak ważna i w jaki sposób się ją przeprowadza?

Jak zaimpregnować tapicerkę materiałową?

Tapicerowane elementy w samochodzie to głównie fotele i kanapy, ale też np. podłoga, czyli powierzchnie we wnętrzu auta, które stosunkowo łatwo ulegają zabrudzeniu. W większości samochodów mamy do czynienia z tapicerką tekstylną, wykonaną z różnego rodzaju materiałów, czy to tkanin sztucznych, czy naturalnych. Wyróżniamy tu m.in. tapicerki tkane, welurowe oraz wykonane z alcantary. Struktura włókien tego typu materiałów sprzyja wsiąkaniu cieczy i osadzania się nieczystości na ich powierzchni, stąd tak ważne jest stosowanie środków impregnujących, które zapobiegną zanieczyszczeniu materiału. W tym celu trzeba sięgnąć po odpowiednie preparaty, dostępne najczęściej w formie wygodnego w użyciu sprayu.

Zanim jednak pokryjemy tapicerkę warstwą impregnatu, musimy dokładnie wyczyścić i osuszyć materiał. - Przestrzega ekspert z lubelskiej Myjni Estyma. - W przeciwnym wypadku po pierwsze doprowadzimy do utrwalenia plam na tkaninie, a po drugie włókna nie zostaną dokładnie zaimpregnowane.

Po dokładnym umyciu i wysuszeniu foteli nakładamy zalecaną ilość środka, który utworzy na tapicerce warstwę hydrofobową. Tak zabezpieczony materiał nie będzie łatwo nasiąkał, a zabrudzenia przestaną osadzać się na włóknach. Dzięki temu łatwo będzie usunąć zanieczyszczenia z powierzchni tkaniny, np. po rozlaniu na nią cieczy.

Impregnacja tapicerki skórzanej

Alternatywą dla materiałów tkanych w autach jest zastosowanie tapicerki skórzanej, która przez wielu traktowana jest jako luksusowy element wyposażenia samochodu. Z tego powodu i z uwagi na specyfikę tego materiału, warto zadbać o jego odpowiednią impregnację. Powszechnie tapicerkę skórzaną uznaje się za mniej podatną na zabrudzenia niż wykonaną z tkaniny materiałowej. Trzeba jednak pamiętać, że w efekcie intensywnej eksploatacji na powierzchni naturalnej skóry mogą pojawiać się mikro uszkodzenia, rysy i pęknięcia. Prawidłowo przeprowadzona impregnacja tapicerki skórzanej zapobiegnie pękaniu materiału i jego wysychaniu. Podobnie jak w przypadku tapicerki materiałowej, tak i tu konieczne jest uprzednie umycie skóry i wysuszenie. Po nałożeniu środka impregnującego na tapicerkę stanie się ona gładsza i miła w dotyku, a do tego będzie się efektownie prezentować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas