Artykuł sponsorowany Immobilizer – poznaj zasadę działania i typowe usterki

Immobilizer – poznaj zasadę działania i typowe usterki

Różnorodność rozwiązań dostępnych na rynku, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie auta przed kradzieżą, może przyprawić o zawrót głowy. Wiele tego typu systemów pojawia się już w standardowym wyposażeniu aut wyjeżdżających prosto z fabryki. Jednym z takich zabezpieczeń jest urządzenie o tajemniczo brzmiącej nazwie immobilizer, odgrywające w naszych autach rolę strażnika chroniącego pojazd przed kradzieżą.     

Czym właściwie jest immobilizer

Obok alarmów samochodowych to właśnie immobilizer stanowi jeden z najczęściej spotykanych systemów zabezpieczających auta przed kradzieżą. Wynika to z faktu, że montaż immobilizerów wykonywany jest w fabryce przez większość producentów pojazdów, ale stanowi on także rozwiązanie, na które decydują się właściciele aut nie posiadających tego typu zabezpieczeń. Podstawowa funkcja immobilizera związana jest bezpośrednio z jego nazwą, gdzie immobilizer w dosłownym tłumaczeniu oznacza „unieruchomienie”, z czego jasno wynika jakie jest zadanie tego urządzenia i jak chroni ono auto przed kradzieżą. Działanie immobilizera polega bowiem na elektronicznej blokadzie pompy paliwowej, ewentualnie układu zapłonowego lub komputera sterującego jego pracą. Urządzenie to składa się z dwóch części:

  • transpondera - nadajnika, który zazwyczaj umiejscowiony jest w kluczyku (wówczas w stacyjce znajduje się czytnik) lub stanowi samodzielne zabezpieczenie
    (np. w formie karty, która nie potrzebuje zetknięcia nośnika z czytnikiem, gdyż wystarczy samo jej zbliżenie),
  • centralki – stanowiącej pewnego rodzaju odbiornik, który zamontowany jest bezpośrednio w samochodzie.

Zasada działania immobilzera

Samo działanie tego systemu polega przede wszystkim na weryfikacji danych (sygnałów) przesyłanych z transpondera do centralki. Przebiega to w określony sposób, a co za tym idzie po włożeniu kluczyka z wbudowanym transponderem (nadajnikiem) do stacyjki lub zbliżenia do kolumny kierownicy karty z transponderem, następuje wymiana sygnałów (danych), gdzie sygnał wysyłany jest z kluczyka do urządzenia sterującego (centralki). Następnie realizowana jest analiza danych i gdy sygnał się zgadza centralka przesyła swoje dane do kluczyka, który uruchamia w transponderze proces obliczeniowy (sprawdzający). Gdy sygnały w transponderze i centralce są identyczne kluczyk zostaje uznany za właściwy. Wówczas immobilizer i urządzenie sterujące pracą silnika wymieniają się sygnałami kodowymi i jeśli są one zgodne następuje dezaktywacja blokady, co pozwala na uruchomienie silnika pojazdu.

Ciemne strony immobilizera

Immobilizer to urządzenie, które nie jest niestety wolne od wad, zaś wszelkie awarie tego systemu mogą stanowić spory kłopot dla właściciela pojazdu. Zazwyczaj w systemach tego typu zawodzi kluczyk z nadajnikiem, choć niekiedy pojawia się również problem z urządzeniem sterującym zamontowanym w aucie. Można to zweryfikować np. poprzez skorzystanie z zapasowego kluczyka, w przypadku problemów z uruchomieniem pojazdu, czyli jeśli mamy pod ręką zapasowy klucz i możemy nim odpalić samochód to znaczy, że zepsuł się nadajnik w pierwszym kluczyku. Sam proces naprawy tego typu usterki nie należy do długotrwałych, niemniej jednak wymaga skorzystania w usług jakie oferuje profesjonalny serwis alarmów samochodowych oraz zamków centralnych, np. firma Automar, gdzie specjalista kasuje uszkodzony sygnał nadajnika z pamięci procesora і wprowadza w jego miejsce nowy.

Jeśli jednak samochód nie uruchamia się z kluczyka zapasowego, oznacza to, że zepsuł się odbiornik, co również wymaga skorzystania z wiedzy doświadczonego „pogotowia kluczowego” zaś w przypadku niemożności bieżącej naprawy pozostaje odholowanie auta do warsztatu.

Immobilizer to niezwykle ważny i skuteczny system zabezpieczający pojazd przed kradzieżą. Niemniej jednak należy przy nim liczyć się z groźbą pojawienia się różnego rodzaju awarii, których usunięcie trzeba zlecić sprawdzonym, doświadczonym i uczciwym fachowcom.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas