Artykuł sponsorowany Dlaczego przy wymianie opon należy wyważyć koła?

Dlaczego przy wymianie opon należy wyważyć koła?

Kiedy samochód nie jeździ idealnie, zazwyczaj szukamy dobrego warsztatu mechaniki pojazdowej, w którym specjaliści branży motoryzacyjnej zaradzą na problem. Jednak nie zawsze da się wychwycić wszystkie nieprawidłowości. Czasem zdarza się, że usterka narasta niezauważalnie. Dlatego istotne są regularne kontrole i diagnostyka. Wtedy warto udać się do dobrego warsztatu samochodowego.

Czym charakteryzuje się dobry warsztat mechaniki pojazdowej?

Szukając dobrego warsztatu, trzeba mieć na uwadze solidność i wysoką jakość usług. Do tego potrzebny jest jednak profesjonalny sprzęt dobrej jakości, za pomocą którego można zdiagnozować problemy, jak też zaradzić wszystkim kłopotom. Dobre warsztaty mechaniki pojazdowej, działające w ten sam sposób co np. firma JACEX, mają zwykle w swej ofercie cały pakiet usług związanych z eksploatacją samochodów.

Usługi w profesjonalnych centrach to przede wszystkim solidnie wykonane naprawy wszelkich nieprawidłowości i drobnych usterek. Działania w ramach funkcjonowania warsztatów obejmują nie tylko naprawy i wymiany poszczególnych układów. To również komputerowe sprawdzanie silnika, geometrii świateł a także sprawdzanie stanu zawieszenia.

Osobna formą działania może być sprawdzanie i wymiana opon nie tylko przy okazji zmiany pór roku z letniej na zimową lub odwrotnie. Można tutaj wspomnieć o wyważaniu kół – usłudze, która jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa jazdy.

Na czym polega wyważanie kół?

Wyważanie kół to równomierny rozkład masy felgi i opony w ten sposób, by masa koła działającego na oś pojazdu była równomiernie rozłożona wobec środka obrotu. Biorąc pod uwagę prędkości obrotowe jak też siły odśrodkowe, to każda dysproporcja w wadze w poszczególnych fragmentach koła, może mieć ogromne znaczenia dla komfortu jazdy, a nawet dla jej bezpieczeństwa.

Nieprawidłowo wyważone koła dają niezbyt przyjemne efekty. Niewyważone przednie koła, już przy prędkości 100 km/h powodują wyraźnie wyczuwalne drgania. Niewyważone tylne objawiają się w postaci wibracji karoserii oraz zarzucania tyłu auta przy zakrętach.

Dalszym efektem niewyważenia kół przy zmianie opon może być nierównomierne wytarcie bieżnika. To, że opony zużywają się w niesymetryczny sposób ma bezpośredni wpływa na jakość pracy zawieszenia, układu kierowniczego i łożysk w samochodzie. Dlatego wyważanie kół zaleca się robić co 10 do 15 tysięcy przejechanych kilometrów. W ten sposób zabezpiecza się auto przed wspomnianymi problemami. Trzeba również dodać, że niewyważone koła mają mniejszą przyczepność, co nie jest bezpieczne zwłaszcza podczas wystąpienia złych warunków atmosferycznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas