Artykuł sponsorowany Czym są badania dodatkowe, które można zrobić w Stacji obsługi samochodów?

Czym są badania dodatkowe, które można zrobić w Stacji obsługi samochodów?

Jedną z usług Stacji obsługi samochodów są techniczne badania dodatkowe pojazdów. Obejmują między innymi auta osobowe i dostawcze, motocykle, ciągniki rolnicze. W przeciwieństwie do przeglądów okresowych nie trzeba robić ich regularnie. Odbywają się tylko w ściśle określonych sytuacjach. W tym miejscu pojawia się bardzo ważne pytanie. Czym są te badania i kiedy trzeba je przeprowadzić?

Badania techniczne pojazdów

Firma mieszcząca się w Kutnie przy ulicy Warszawskie Przedmieście to okręgowa stacja kontroli. Kierowcy mogą się do niej zgłaszać na przeglądy okresowe aut. Poza tym placówka zajmuje się pojazdami skierowanymi przez policję czy inspekcję ruchu drogowego na dodatkowe badania. Kiedy służby wydają taką decyzję? Podczas rutynowej kontroli, gdy funkcjonariusze zauważą, że pojazd może zagrażać bezpieczeństwu ruchu lub naruszać wymagania ochrony środowiska. Jest kilka najczęstszych przyczyn wysyłania na dodatkowy przegląd. Podstawowe powody to zbyt głośne działanie układu wydechowego i nadmierna emisja spalin. Do tego dochodzi brak oświetlenia, zły stan ogumienia oraz zbyt mocno przyciemnione szyby.

Dodatkowa diagnostyka samochodowa

Kiedy jeszcze organy kontroli ruchu drogowego wysyłają kierowców na dodatkowe badania techniczne? W sytuacjach, gdy ich pojazdy uczestniczyły w wypadkach drogowych, w wyniku, których:

  • doszło do uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych nadwozia,

  • doszło do uszkodzenia elementów nośnych podwozia lub ramy,

  • noszą wyraźne ślady uszkodzeń,

  • stan techniczny wskazuje na uszkodzenie elementów nośnych.

Znajdująca się w województwie łódzkim Stacja obsługi samochodów, będąca też warsztatem, wykonuje przeglądy pojazdów po wypadkach. Co ciekawe nie tylko policja czy inspekcja ruchu drogowego kieruje na dodatkową diagnostykę. Może to zrobić także starosta, samodzielnie lub na wniosek właściciela samochodu.

Kiedy starosta lub kierowca występują o badania techniczne? Wtedy, gdy konieczna jest identyfikacja albo ustalenie danych potrzebnych do rejestracji auta sprowadzanego z zagranicy. Kolejne powody przeglądów samochodów opisuje pracownik stacji diagnostycznej z Kutna:

- Jeżeli sprowadzane auto uczestniczyło w wypadku drogowym lub narusza wymagania ochrony środowiska, potrzebne jest dodatkowe badanie. Procedurę przechodzą też pojazdy, w których dokonano zmian konstrukcyjnych wymagających aktualizacji danych w dowodzie rejestracyjnym.

Do dodatkowej diagnostyki pojazdu dochodzi w szczególnych przypadkach. Kierowcy powinni wiedzieć, kiedy muszą udać się na takie badania. Wtedy unikną przykrych konsekwencji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas