Artykuł sponsorowany Czy programowe usunięcie AdBlue jest odwracalne?

Czy programowe usunięcie AdBlue jest odwracalne?

Układ selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) stosowany w maszynach i pojazdach z silnikami Diesla ma na celu redukcję emisji szkodliwych tlenków azotu. Wykorzystuje do tego specjalny płyn eksploatacyjny – AdBlue. Układ SCR należy do najbardziej awaryjnych we współczesnych maszynach i pojazdach. Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów jest programowe usunięcie AdBlue. Czy jest to jednak proces odwracalny?

Na czym polega programowe usunięcie AdBlue?

Programowe usunięcie AdBlue polega na wyłączeniu układu SCR z poziomu sterownika (ECU) za pomocą indywidualnej mapy. Sterownik maszyny lub pojazdu jest przeprogramowywany w taki sposób, aby komputer pokładowy „nie widział” systemu SCR. Proces ten nie wymaga żadnej fizycznej ingerencji w maszynę lub pojazd. Programowe usunięcie AdBlue jest całkowicie bezpieczne i odwracalne. Silnik doskonale daje sobie radę bez działającego systemu AdBlue, a w każdej chwili można ponownie przeprogramować sterownik pojazdu i aktywować układ SCR.

Programowe usuwanie AdBlue powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistów dysponujących odpowiednim sprzętem. Należą do nich między innymi pracownicy firmy ADF Serwis. Tylko wówczas można mieć pewność, że cały proces został przeprowadzony prawidłowo. Przed napisaniem indywidualnej mapy fachowcy wykonują diagnostykę komputerową i sprawdzają, czy wyłączenie układu SCR nie spowoduje żadnych problemów. Powtarzają tę czynność po zakończeniu prac, aby upewnić się, że usługa została zrealizowana poprawnie.

Dlaczego warto zdecydować się na programowe usunięcie AdBlue?

Układ SCR jest narażony na różne awarie. Bardzo dotkliwe dla portfela jest uszkodzenie czujnika azotu. W zależności od modelu maszyny lub pojazdu nowy egzemplarz może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Układ SCR sprawia najwięcej problemów w okresie zimowym. Płyn AdBlue zamarza w temperaturze -11°C. Pozostawienie maszyny lub pojazdu na mrozie może doprowadzić do uszkodzenia delikatnej i drogiej pompy. Zamarzanie AdBlue powoduje także problemy z drożnością przewodów dostarczających płyn ze zbiornika do wtryskiwacza. Ponadto może dochodzić do wycieków płynu AdBlue wskutek nieszczelności.

Aby pozbyć się tych i innych problemów z układem SCR, warto zdecydować się na programowe usunięcie AdBlue. Po zrealizowaniu tej usługi znikną wszystkie błędy i tryby awaryjne wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania układu SCR. Nie trzeba będzie się też obawiać, że płyn zamarznie i doprowadzi do szkód. Co więcej, maszyna lub pojazd z wyłączonym układem SCR nie potrzebuje już więcej płynu AdBlue, więc nie będzie trzeba go

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas