Artykuł sponsorowany Czy leasing i najem długoterminowy to pojęcia tożsame?

Czy leasing i najem długoterminowy to pojęcia tożsame?

Leasing i wynajem długoterminowy to dwie różne metody finansowania zakupu aktywów. Obydwie wiążą się z przeniesieniem własności składnika majątku z jednej strony na drugą, ale istnieją między nimi istotne różnice. W tym artykule omówimy zalety i wady leasingu oraz wynajmu długoterminowego, a także konsekwencje prawne i podatkowe każdej z nich.

Zalety i wady leasingu

Leasing jest formą finansowania, w której leasingodawca (właściciel) przekazuje prawo do korzystania z aktywów leasingobiorcy (kredytobiorcy) na określony czas w zamian za okresowe płatności. Leasingobiorca ma prawo do korzystania ze składnika aktywów w tym okresie, ale nie jest jego właścicielem. Główną zaletą leasingu jest to, że pozwala firmom nabyć aktywa bez konieczności płacenia za nie z góry. Jak dodaje firma Auto Finance Service, może to być szczególnie korzystne dla firm z ograniczonym kapitałem lub przepływem gotówki. Leasing może zapewnić firmom większą elastyczność niż długoterminowe umowy najmu, ponieważ mogą one zdecydować się na rozwiązanie umowy leasingowej w dowolnym momencie bez kary.

Główną wadą leasingu jest to, że może być droższy niż zakup środka trwałego na własność. Dodatkowo firmy mogą być zobowiązane do uiszczenia dodatkowych opłat, jeśli zdecydują się na wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej.

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy jest podobny do leasingu w tym, że obejmuje przeniesienie własności składnika aktywów z jednej strony na drugą, ale zamiast okresowych płatności, najemca dokonuje jednorazowej płatności za czas trwania umowy najmu. Główną zaletą wynajmu długoterminowego jest to, że jest zazwyczaj tańszy od leasingu, ponieważ nie ma żadnych dodatkowych opłat ani odsetek z nim związanych. Dodatkowo firmy mają większą elastyczność, jeśli chodzi o rozwiązywanie umów najmu, ponieważ nie podlegają żadnym karom za wcześniejsze rozwiązanie umowy.

Główną wadą wynajmu długoterminowego jest to, że firmy nie są właścicielami aktywów na koniec okresu wynajmu, więc nie korzystają z żadnego wzrostu wartości, który może wystąpić w czasie. Przedsiębiorstwa mogą być też zobowiązane do uiszczenia dodatkowych opłat, jeśli zdecydują się przedłużyć umowę najmu poza pierwotny okres.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas