Materiał Partnera Co zrobić z samochodem nieodwracalnie uszkodzonym?

Co zrobić z samochodem nieodwracalnie uszkodzonym?

Samochód może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu na skutek wielu zjawisk. Do najpopularniejszych należą wypadki, ale wiele aut przestaje nadawać się do użytku na skutek wieloletniego zaniedbania. Ileż to samochodów stoi przez dziesiątki lat nieużywane? Wiele z nich po tak długim czasie nie nadaje się już do remontu czy naprawy, który znacząco przekroczyłby zakładany budżet. Brakuje zwykle także kupców na tego rodzaju złom, więc pojawia się spory problem – jak pozbyć się takiego pojazdu?

Przyczyny nieodwracalnego uszkodzenia samochodu

Nie od dziś wiadomo, że każdy samochód się zużywa. Jeśli regularnie używamy pojazdu, zużyciu ulegają przede wszystkim elementy eksploatacyjne, które należy regularnie wymieniać. Serwisowanie samochodu ma związek z naszym bezpieczeństwem – jeśli na skutek zużycia jakichś elementów pojazd będzie niesprawny, może zagrażać życiu i zdrowiu jeżdżących nim osób oraz innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto, jeżdżenie niesprawnym samochodem może być nieekonomiczne – często wzrasta spalanie i maleje efektywność podzespołów elektrycznych, które do poprawnego działania zaczynają pobierać więcej prądu z akumulatora. Jazda samochodem jest jednak obarczona ryzykiem wypadku, a szczególnie katastrofalne kolizje mogą sprawić, że samochód uszkodzi się nieodwracalnie. Niestety, oszczędzanie samochodu też ma negatywne skutki – nieużywany pojazd też się zużywa, tylko w inny sposób, ulegając powolnej degradacji. Po wieloletnim postoju samochód może zniszczyć się do tego stopnia, że jedyną możliwością na osiągnięcie jakichkolwiek korzyści z jego posiadania jest jego sprzedaż – na złom. Podobnie postąpimy po poważnym wypadku. Kasacja aut to bardzo często jedyne wyjście, ale aby została wykonana legalnie i poprawnie musimy znaleźć odpowiednią placówkę – taką jak Skup Samochodów - Auto Złom.

Kiedy nieużywany samochód nadaje się do kasacji?

Wiele zależy od tego, jak długo samochód stał nieużywany. Niekiedy skutki dostrzeżemy już po paru tygodniach, kiedy samochód przestanie ruszać. Jest to niezawodny objaw rozładowanego akumulatora, który nieużywany po prostu traci zawartą w sobie energię. Dalsze problemy związane są na przykład z nawarstwiającymi się warstwami wilgoci negatywnie wpływającymi na nadwozie, podwozie i wszystkie podzespoły mechaniczne oraz elektryczne zawarte w samochodzie. To wilgoć jest katalizatorem rdzy, która pojawia się także na tarczach hamulcowych, przez co jazda długo nieużywanym samochodem może okazać się bardzo niebezpieczna. Podobnie niszczeją łożyska, wydech i hamulec ręczny. Zużyciu ulegają również opony poddawane naciskowi w jeden, niezmienny sposób. Kończy się także trwałość płynu hamulcowego, który chłonie wilgoć z otoczenia zatracając swoje właściwości. Osprzęt może być nawet podgryzany przez gryzonie. Jeśli więc mamy samochód, najlepiej nim jeździć, i to bezwypadkowo – w przeciwnym razie będziemy musieli oddać samochód do kasacji.

Podziel się