Artykuł sponsorowany  Co warto wiedzieć o płukaniu klimatyzacji samochodowej – pytamy specjalistów z Stożek Auto Serwis?

Co warto wiedzieć o płukaniu klimatyzacji samochodowej – pytamy specjalistów z Stożek Auto Serwis?

Niesprawna klimatyzacja w aucie to spory problem, który rzutować może nie tylko na komfort jazdy, ale także na zdrowie oraz bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Warto jednak pamiętać, że jedną z głównych przyczyn powstawania usterek układu klimatyzacji są wewnętrzne zanieczyszczenia. Dlatego też niejednokrotnie tak ważne okazuje się płukanie klimatyzacji, przeprowadzenie którego warto powierzyć fachowcom z firmy Stożek Auto Serwis.

Płukanie klimatyzacji a pomoc fachowców z Stożek Auto Serwis

Serwis klimatyzacji samochodowej obejmuje swym zakresem szereg zróżnicowanych działań. Nie da się jednak ukryć, że zdecydowana większość fachowców, w tym także specjaliści z firmy Stożek Auto Serwis mechanika, elektromechanika samochodowa mgr inż. Bartłomiej Stożek, za jedną z ważniejszych czynności serwisowo-naprawczych uważa płukanie klimatyzacji. Należy bowiem pamiętać, że jak mówi przedstawiciel firmy Stożek Auto Serwis –

Płukanie klimatyzacji stanowi jeden z ważniejszych procesów umożliwiających przywrócenie sprawności starszym lub uszkodzonym systemom klimatyzacji. Oczywiście każde ograniczenie lub zatrzymanie przepływu w układzie może mieć negatywne skutki. Wynika to z faktu ograniczony przepływ czynnika chłodniczego prowadzi do zmniejszenia wydajności układu, wzrostu ciśnienia, a także do zaburzenia smarowania i chłodzenia sprężarki. Nie należy przy tym zapominać, że zanieczyszczenia układu powstają najczęściej w wyniku pojawienia się w nim wilgoci (np. po zalaniu), bądź też przy nagromadzeniu się cząsteczek powstających podczas niekontrolowanych reakcji chemicznych lub w wyniku nierozważnego stosowania dodatków, takich jak np. różnego rodzaju środki uszczelniające. Na szczęście wiele z tych problemów może rozwiązać prawidłowo przeprowadzone płukanie klimatyzacji.

Warto także wspmnieć, że skorzystanie z oferty Stożek Auto Serwis w zakresie płukania klimatyzacji, niezbędne może okazać się również w przypadku oczyszczenia i regeneracji wymienników ciepła (skraplacz, parownik), by przywrócić przewodność cieplną, a także w przypadku wymiany sprężarki. Niekiedy także płukanie wymagane jest przez dostawców części do udzielenia gwarancji.

Kilka słów o procesie płukania klimatyzacji

Prawidłowo przeprowadzone płukanie klimatyzacji wymaga od specjalistów z firmy Stożek Auto Serwis przestrzegania kilku zasad i wykorzystania do tego typu prac specjalistycznych urządzeń (urządzenia te mogą być wbudowane w agregaty obsługowe lub stanowić oddzielne jednostki). Co do zasad, do których stosują się specjaliści z firmy Stożek Auto Serwis, to przede wszystkim nie powinno się płukać przez elementy rozprężne (zawór rozprężny lub dysza dławiąca), sprężarkę i osuszacz, a co za tym idzie każdorazowo koniecznym staje się demontaż tych podzespołów. Dodatkowo kierunek płukania powinien być przeciwny do kierunku przepływu czynnika (niekiedy jednak można stosować płukanie naprzemienne w obu kierunkach), zaś skraplacz i parownik zaleca się płukać oddzielnie

Płukanie klimatyzacji samochodowej można przeprowadzić na kilka sposobów, przy czym w firmie Stożek Auto Serwis stosuje się przede wszystkim płukanie:

  • z wykorzystaniem specjalnego detergentu – który tłoczony jest w układ przez maszynę płuczącą lub aplikowany jest do układu bezpośrednio z pojemnika ciśnieniowego. Bardzo dobre właściwości czyszczące detergentu sprawiają, że rozpuszcza on wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, usuwa szlam oraz trudne do usunięcia złogi. Należy jednak pamiętać, że pozostałości płynu do płukania trzeba dokładnie usunąć, a sam układ należy osuszyć z wykorzystaniem próżni,

  • przy użyciu czynnika chłodzącego – za pomocą stacji serwisowej lub bezpośrednio z butli. W tym przypadku podczas płukania układ napełniany jest czynnikiem chłodzącym pod ciśnieniem, a po zakończeniu cyklu, czynnik chłodzący wraca do stacji serwisowej, gdzie jest dokładnie oczyszczany. Aby jednak takie płukanie było skuteczne, stacja powinna dokonać trzech płukań,

Płukanie klimatyzacji samochodowej wykonane przez profesjonalistów z firmy Stożek Auto Serwis chroni układ klimatyzacji przed niedrożnością, ale także przed korozją, co jednocześnie pozwala uniknąć problemów związanych z wydajnością systemu i kosztownych powtórnych napraw.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas