Materiał Partnera Co warto wiedzieć o bezgotówkowej naprawie w przypadku kolizji?

Co warto wiedzieć o bezgotówkowej naprawie w przypadku kolizji?

W obecnym świecie, gdy na drogach znajduje się coraz więcej samochodów, nie trudno o nawet najmniejszą kolizję, w której możemy wziąć udział, a nasze auto będzie nadawało się do naprawy. W momencie, gdy to właśnie my jesteśmy jej ofiarą,  warto zastanowić się nad bezgotówkową likwidacją szkody z OC sprawcy. Podpowiadamy zatem, co warto wiedzieć o naprawie bezgotówkowej w przypadku kolizji.

Na czym polega naprawa bezgotówkowa?

 Naprawa bezgotówkowa nazywana także bardzo często naprawą serwisową jest to forma odszkodowania, które ubezpieczyciel przekazuje bezpośrednio do warsztatu, w którym naprawiane było nasze auto po uprzednim przedstawieniu faktur VAT. Wszelkie kwestie formalne takie jak kosztorys, pełna dokumentacja oraz samo rozliczenie odbywają się bez naszego bezpośredniego udziału, a jedyne co musimy w takiej sytuacji zrobić, to podpisać upoważnienie dla warsztatu, w którym znajdować się będzie nasz pojazd.

Gdzie należy zgłosić szkodę?

 W przypadku różnego rodzaju wypadków czy kolizji drogowych bardzo ważne jest zgłoszenie tego ubezpieczycielowi. W momencie gdy to my jesteśmy poszkodowani, mamy do wyboru wypłacenie gotówki na naprawę z polisy OC sprawcy bądź naprawę auta w serwisie w formie bezgotówkowej. Niezależnie od tego którą formę wybierzemy, to decyzję o tym musimy niezwłocznie przekazać danemu ubezpieczycielowi.

Zalety naprawy bezgotówkowej

Naprawy bezgotówkowe związane z kolizją posiadają kilka bardzo ciekawych zalet, do których należą:

  • Auto zastępcze - Jest to bardzo duża zaleta, ponieważ oddając auto do naprawy nie tracimy możliwości poruszania się samochodem i w przypadku wielu serwisów przy naprawie bezgotówkowej mamy możliwość otrzymania zastępczego pojazdu na czas usunięcia szkód.
  • Brak formalności - Kolejną zaletą naprawy bezgotówkowej z OC sprawcy jest to, iż nie musimy martwić się o jakiekolwiek formalności związane z naprawą, ponieważ wszystko załatwi za nas warsztat, a jedyne co my w takim przypadku musimy zrobić, to podpisać dla niego upoważnienie. Tak naprawdę nasza rola w tym wszystkim ogranicza się poza samym upoważnieniem do odstawienia oraz odbioru auta z warsztatu.
  • Zero kontaktu z gotówką - Jest to jeszcze jedna spora zaleta tego typu napraw, ponieważ wszystkie sprawy związane z płatnością za naprawy odbywają się pomiędzy ubezpieczycielem a warsztatem naprawczym, dzięki czemu nie musimy martwić się o to czy wysokość otrzymanego ubezpieczenia wystarczy nam na pokrycie wszystkich szkód oraz nie musimy sami za nic płacić gotówką.

Jak wybrać warsztat?

Wybór warsztatu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć w przypadku kolizji. Większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada listę różnego rodzaju zarówno autoryzowanych jak i niezależnych serwisów oraz zakładów blacharsko-lakierniczych takich jak Auto Blacharka Schewe, który posiada umowy z wieloma renomowanymi ubezpieczycielami, a wszelkie naprawy są tam przeprowadzane w sposób błyskawiczny oraz w pełni profesjonalny.

Opracowanie:

Podziel się