Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć na temat wymiany płynów w samochodzie?

Co warto wiedzieć na temat wymiany płynów w samochodzie?

Eksploatacja auta wymaga nie tylko kontroli poziomu oleju w aucie, wymiany opon w zależności od warunków atmosferycznych, ale również okresowej wymiany płynów w aucie. Pilnowanie wymiany oleju, filtrów czy też płynu hamulcowego ma bezpośredni wpływ na pracę silnika, przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jak wymienić płyny w samochodzie? Jak często to robić?

Jakie płyny należy wymienić w samochodzie?

Płyny eksploatacyjne w aucie zapewniają prawidłowe funkcjonowanie części mechanicznych w aucie, chroniąc je przed zbyt szybkim zużyciem, zniszczeniem lub przegrzaniem. W pojazdach mechanicznych można wyróżnić takie rodzaje płynów eksploatacyjnych jak: płyn do spryskiwaczy, czynnik klimatyzacji, płyn układu wspomagania, płyn hamulcowy, płyn chłodzący, olej silnikowy oraz olej w mechanizmach różnicowych, skrzyni biegów itp.

Poza płynem do spryskiwaczy, który można uzupełnić samodzielnie, każdy inny rodzaj płynu dobrze jest wymienić, czy też uzupełnić jego poziom w wyspecjalizowanym punkcie mechaniki pojazdowej, która specjalizuje się w usługach serwisowych związanych z szeroko pojętą mechaniką samochodową. Przykładem takiego miejsca może być firma Opony Leon, w której możesz liczyć na sprawną i profesjonalną wymianę oleju, tarcz, akumulatorów, tłumików czy też wymianę żarówek. Dodatkowo oceniając stan rzeczywisty, czyt. sprawność pojazdu możesz wymienić klocki hamulcowe oraz tarcze szczęk i liczyć na ustawienie geometrii i wyważenie kół.

Jak często wymieniać płyny eksploatacyjne w samochodzie i dlaczego?

Każdy z rodzajów płynów eksploatacyjnych w aucie wymaga „innego traktowania”. Nie ma jednej recepty na wszystkie płyny, a i tak ostateczną decyzję, jakie czynności serwisowe będą lepsze, czy wymiana, czy też uzupełnienie płynu dokonuje się, oceniając stopień ich zużycia. Dlatego tak ważne jest oddanie pojazdu w dobre, doświadczone ręce, żeby zwyczajnie nie narazić się na zbędne wydatki.

Teoretycznie w przypadku oleju silnikowego dobrze przyjąć się umowną granicę konieczności wymiany oleju – każde przejechane 15 000 km, choć istnieją szkoły, które czynność tą zalecają raz w roku. O tym, jak należy postąpić, decyduje stopień jego zużycia, dlatego podczas używania auta, ważne jest okresowe sprawdzanie stanu zużycia i poziomu oleju celem podjęcia odpowiedniej decyzji. Gdy dolewany jest olej, trzeba pamiętać, aby dolać tego samego płynu, który był wcześniej stosowany. Korzystanie z profesjonalnych punktów wymiany oleju, dzięki prowadzonej kartotece pojazdów nie może być mowy o pomyłce, co przełoży się na poprawę pracy auta. Gdy mowa o oleju w skrzyni biegów, wymienia się ją rzadko – teoretycznie co 40 000 km, choć przyjmuje się, że może to być rzadziej tj. po przejechaniu 120 000 km. Równie rzadko, bo co 3-5 lat zmienia się płyn do chłodnicy utrzymujący silnika w czasie pracy w optymalnej temperaturze. Płyn hamulcowy należy zmieniać albo co 2 lata, albo po przejechaniu 60 000 km, ma to szczególne znaczenie ze względu na higroskopijny charakter płynu i z upływem czasu zwiększa się zawartość wody w płynie i tym samym zmniejsza się skuteczność hamowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas