Artykuł sponsorowany Co rozumieć pod pojęciem chipowania silnika?

Co rozumieć pod pojęciem chipowania silnika?

Większość kierowców woli jeździć autami o większej mocy, ponieważ są bardziej dynamiczne i sprawne. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w większości samochodów można wykonać tzw. chipowanie silnika, które bez konieczności demontażu jego poszczególnych części gwarantuje lepsze osiągi samochodu. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i czy warto zdecydować się na taką usługę? Podpowiadamy.

Czym jest chipowanie silnika?

Chipowanie silnika nazywane jest inaczej chiptuningiem, więc jak sama nazwa wskazuje, zalicza się je do jednej z metod tuningu serca każdego pojazdu. Technika ta pozwala na zwiększenie osiągów auta bez konieczności rozkręcania jego poszczególnych podzespołów. Wykorzystuje się w niej jedynie sterownik silnika, a więc komputer, który kieruje wszystkimi procesami, jakie zachodzą w jednostce napędowej. Specjaliści dokonują modyfikacji jego oprogramowania w taki sposób, aby bez żadnej ingerencji mechanicznej poprawić moc pojazdu. Warto wiedzieć, że czasami ustawienia producenta nie są doskonałe, a ulepszyć je może właśnie chipowanie silnika. Rzeszów to miejscowość, w której dostępna jest tego typu usługa. Jest ona w pełni legalna i gwarantuje zachowanie wszelkich norm dotyczących m.in. emisji spalin.

Jak krok po kroku wygląda chipowanie silnika?

Chipowanie silnika powinno zostać przeprowadzone przez specjalistów, którzy dysponują właściwym oprogramowaniem. Wówczas możliwa jest nie tylko poprawa mocy jednostki sterującej pojazdem, ale nawet zmniejszenie zużycia paliwa. W serwisie ProRace Chiptuning cała procedura przebiega w kilku krokach. Najpierw auto jest badane pod względem technicznym. Sprawdza się między innymi jego turbinę czy hamulce, ponieważ to one będą narażone na dodatkowe obciążenie po zwiększeniu mocy. Czasami konieczna jest wówczas na przykład zmiana filtra cząstek stałych DPF. Następne kroki to:

  • badanie na hamowni — jest to punkt wyjścia do kolejnych czynności, ponieważ dzięki niemu fachowcy mogą przeanalizować obecną moc jednostki i jej moment obrotowy,

  • modyfikacja oprogramowania — to najważniejszy etap chipowania silnika, w którym wgrywane jest do pojazdu zmodyfikowane oprogramowanie sterujące.

Na końcu specjaliści ponownie sprawdzają samochód na hamowni, aby zobaczyć, jakie zmiany udało im się wdrożyć.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas