Artykuł sponsorowany Charakterystyka akumulatorów AGM

Charakterystyka akumulatorów AGM

Akumulatory tworzone w technologii AGM to baterie, które w porównaniu z konwencjonalnymi modelami zapewniają aż trzykrotnie dłuższą wytrzymałość. Dlatego też stanowią doskonałe rozwiązanie między innymi w przypadku pojazdów wyposażonych w system start-stop. Na czym dokładnie polega ta technologia i czym jeszcze wyróżniają się akumulatory AGM?

Technologia AGM, czyli maksymalna moc przez długi czas

Skrót AGM pochodzi od angielskiego terminu Absorbent Glass Mat. W dosłownym tłumaczeniu oznacza on szklane włókna zdolne do wchłaniania substancji. W przypadku akumulatorów AGM zawarte w ich konstrukcji włókna absorbują elektrolit. Płyn ten jest wchłaniany w znajdujące się między płytami separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Taki zabieg ma na celu wzrost cyklicznej pracy baterii. W praktyce oznacza to, że akumulatory tego typu można wielokrotnie ładować i rozładowywać bez ryzyka wystąpienia niekorzystnych zmian jego parametrów użytkowych.

Baterie AGM wyróżnia także niska rezystancja wewnętrzna. Rezystancja wewnętrzna zaś to czynnik decydujący o jej wydajności energetycznej, czyli o spadku napięcia na akumulatorze po przyłożeniu obciążenia. Dlaczego niska wartość tego czynnika jest tak ważna?

W momencie, kiedy rezystancja wewnętrzna akumulatora wzrasta, zachodzące w konsekwencji spadki napięcia mogą być tak wysokie, że utrzymanie napięcia operacyjnego zasilanego urządzenia czy też pojazdu nie będzie już możliwe. A zatem przy wysokiej wartości rezystancji wewnętrznej baterii nie ma szans na wykorzystanie całkowitego potencjału energetycznego akumulatora – wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy EMU, która dostarcza nowoczesne i sprawdzone akumulatory.

Baterie produkowane w technologii AGM charakteryzują się również wysokim stopniem szczelności. Dzięki temu gwarantują bezpieczeństwo nawet w przypadku jej uszkodzenia. Ponadto wyróżniają się długotrwałą mocą maksymalną oraz – co niezwykle ważne podczas eksploatacji napędzanych nimi urządzeń i pojazdów – są bezobsługowe.

Zastosowanie akumulatorów AGM

Baterie tworzone w technologii AGM znajdują szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdzają się jako akumulatory do zasilania bardzo wymagających pojazdów. Świetnym przykładem tutaj są te z systemem start-stop, które wymagają bardzo szybkiego ładowania baterii energią pochodzącą z hamowania.

Akumulatory AGM znajdują także swoje zastosowanie w motocyklach i skuterach, przeznaczonych do eksploatowania w trudnych warunkach.

Ponadto baterie tego typu wykorzystywane są do awaryjnego zasilania oświetlenia oraz automatyki i zabezpieczeń. Przy jego pomocy zasilane są również systemy alarmowe i przeciwpożarowe, centrale telefoniczne czy kasy i drukarki fiskalne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter