Materiał Partnera Awaria samochodu – jakie mogą być przyczyny?

Awaria samochodu – jakie mogą być przyczyny?

Każdy samochód ma swoje słabe punkty, poza tym są w nim elementy, które prędzej czy później się zepsują. Usterka nie tylko unieruchamia pojazd, ale przede wszystkim wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Części awarii można uniknąć, stosując prewencję. Co psuje się najczęściej? Na co zwracać uwagę?

Przebita opona i przepalone żarówki

Przebita opona potrafi skutecznie zepsuć każdą podróż i spowodować opóźnienie w otarciu do celu. Trudno zapobiec tej usterce, bo jej przyczyny mogą być różne. Należy ostrożnie wjeżdżać na krawężniki i unikać ostrych przedmiotów na drodze. Warto mieć przy sobie zapasowe koło, podnośnik i klucz do kół, by sprawnie wymienić oponę. Można się też zabezpieczyć, wykupując usługę Assistance. Drobną usterką, której łatwo nie zauważyć jest przepalona żarówka. Może ona sprawić kłopoty przy kontroli drogowej lub okresowym badaniu technicznym. Wystarczy regularnie sprawdzać działanie wszystkich zewnętrznych świateł, warto też wozić ze sobą zapasowe żarówki.

Zerwanie paska rozrządu

Kierowcy samochodów z rozrządem na łańcuch mają trochę łatwiej – łańcuch jest nie tylko bardziej wytrzymały, ale także hałasuje, kiedy domaga się wymiany. Pasek rozrządu trzeba wymienić szybciej, w dodatku nie daje żadnych sygnałów, że się zużył. By zapobiec jego zerwaniu, najlepiej wymienić go odpowiednio wcześniej. W przypadku, gdy nie mamy  pewności, kiedy i czy w ogóle był w nim wymieniany rozrząd, lepiej wymienić go w całości. Zerwanie paska rozrządu to poważna awaria, która może doprowadzić nawet do konieczności wymiany całego silnika. Lepiej tego uniknąć.

Awarie układu elektrycznego

Jedną z najczęściej występujących awarii są te związane z układami elektronicznymi. Przyczyn jest wiele. Może to być spięcie w instalacji, przepalenie bezpiecznika albo rozładowanie przeciążonego akumulatora. Aby uniknąć problemów z układem elektrycznym, przede wszystkim należy dbać o akumulator. Po kilku latach każdy akumulator nadaje się do wymiany, dlatego warto o tym pamiętać i skonsultować się ze specjalistą np. w trakcie przeglądu.

Awarie silnika

Przyczyn awarii silnika może być dużo. Zwykle to zatarcie, zerwanie paska rozrządu, awaria turbiny. Aby ich uniknąć, należy dbać o wymianę i właściwy poziom oleju silnikowego. Usterkę można rozpoznać, obserwując odczuwalny spadek mocy silnika, większe zadymienie spalin czy głośniejszą pracę turbiny. Warto zwracać na nie uwagę, gdyż wymiana silnika to kosztowny remont.

Jeżeli awarie samochodu zdarzają się coraz częściej, oznacza to, że kluczowe podzespoły uległy zużyciu. Nie wystarczy im wówczas przegląd w dobrym warsztacie samochodowym, odświeżenie czy naprawa. Konieczna będzie wymiana samochodu na nowy model.

Opracowanie:

Gawroński Serwis Mateusz Gawroński

Świdnica , Wrocławska 14

  • tel. 724 109 886

Podziel się