Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje obuwia ochronnego?

Jakie są rodzaje obuwia ochronnego?

Komfort i bezpieczeństwo pracownika to jedne z najważniejszych czynników warunkujących efektywność jego działań. Na sercu każdego pracodawcy winno więc leżeć zapewnienie swoim podwładnym właściwego poziomu wygody i ochrony. Można to osiągnąć na wiele sposobów, m.in. przez odpowiedni dobór obuwia. Na wyróżnienie zasługuje tu zaś zwłaszcza tzw. obuwie ochronne, występujące w rozmaitych wariantach.


Na wstępie należy zaznaczyć, że obuwie ochronne – w przeciwieństwie do roboczego, służącego głównie utrzymaniu higieny – wchodzi w zakres środków ochrony indywidualnej, a w związku z tym musi spełniać określone normy. Ich opis znajdziemy m.in. w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. (Dz. U. Nr 259, poz. 2173).

Kształt

Podział rodzajów obuwia ochronnego przebiegać może na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest konstrukcja i tutaj wyróżnić możemy chociażby półbuty (z niską cholewą), trzewiki, buty sięgające połowy łydki, buty do kolan oraz te z przedłużoną cholewką. Jeśli chodzi natomiast o materiał wykonania, to istnieją zasadniczo dwie klasyfikacje. Pierwsza obejmuje buty ze skóry i innych materiałów, z wyjątkiem obuwia całogumowego (całkowicie wulkanizowanego) oraz całotworzywowego (całkowicie formowanego), a druga – te właśnie wyjątki.

Ochronne i bezpieczne

Różne warianty obuwia ochronnego oznacza się też literami S lub P, w zależności od stopnia występujących w miejscu pracy zagrożeń, przed którymi dany rodzaj ma chronić. Litera S to skrót od angielskiego słowa „safety”, czyli „bezpieczeństwo”. Obuwiem bezpiecznym nazwiemy zaś to, które dzięki podnoskom chroni palce stopy przed ewentualnym uderzeniem z energią o wartości do 200 J oraz przed ściskaniem przy obciążeniu wynoszącym min. 15 kN. Dla obuwia ochronnego – oznaczanego literą P, od angielskiego słowa „protective” - będzie to odpowiednio 100 J i 10 kN. Wspomniane na początku obuwie robocze oznacza się natomiast literą O (ang. „occupational”).

Ochrona na wielu frontach

Obuwie ochronne zabezpiecza nie tylko przed urazami podczas możliwych wypadków, ale też przed innymi czynnikami ryzyka (najczęściej kilkoma naraz), np. chemicznymi, biologicznymi czy termicznymi, a także przed porażeniem prądem elektrycznym.

Istnieją również typy obuwia przeznaczone specjalnie do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem czy chroniące przed wyładowaniami elektrostatycznymi, tzw. ESD – mówi ekspert z łódzkiego sklepu AMW Odzież Robocza.

Cechy dodatkowe

Dodatkowo, obuwie ochronne może być wyposażone w funkcjonalności takie jak wodoodporność, absorpcja energii w zamkniętej części piętowej, podeszwy antypoślizgowe, urzeźbione oraz odporne na przebicie (np. stłuczonym szkłem). Na uwagę zasługują też cechujące się zwiększoną przewiewnością, wykonane ze skór (welur lub nubuk) buty robocze oznaczane skrótem S1P, które wykorzystuje się zwykle latem lub w pomieszczeniach zamkniętych o ustabilizowanej temperaturze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas