Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o dziewiarstwie?

Co warto wiedzieć o dziewiarstwie?

Kiedy po fali upałów nastają zimniejsze pory roku, każdemu z nas potrzebne są ciepłe swetry, szaliki czy czapki, aby skutecznie chronić nasze ciała przed przemarznięciem. Wśród wielu tego typu produktów dostępnych na sklepowych półkach, możemy często spotkać bardzo ładnie wykonane rzeczy, przy których produkcji użyty został materiał nazywany dzianiną.

Czym jest dziewiarstwo?

To jeden z dwóch procesów uzyskiwania dzianin i tkanin. Drugi to tkanie. Podczas gdy tkanie polega na krzyżowaniu nici pod odpowiednim kątem, tworząc w ten sposób włókno, dziewiarstwo wykorzystuje co najmniej dwie igły. W ten sposób powstają szwy, które z czasem tworzą włókna. Dzięki temu można tworzyć pojedyncze ubrania lub wykonać dzianiny do dalszego ich przetwarzania.

Techniki szycia były używane już w na samym początku naszej ery. Przez dłuższy czas postrzegano dziewiarstwo nie tylko jako zawód, ale także hobby. W dzisiejszych czasach stale rośnie liczba publicznych imprez dziewiarskich, a samo szycie często postrzegane jest jako forma sztuki. W nowoczesnym przemyśle włókienniczym ręczne szydełkowanie to już przeszłość, gdyż zostało zastąpione innowacyjnymi maszynami. Pierwsze (początkowo wciąż obsługiwane ręcznie) szydełkarki pojawiły się na rynku pod koniec XIX wieku. Obecnie wiele różnych rodzajów wyrobów tekstylnych produkowanych jest z wykorzystaniem szydełkarek (odzież, tekstylia do zastosowań domowych).

Na czym polega szydełkowanie mechaniczne?  

Szydełkowanie mechaniczne działa na identycznej zasadzie, co szydełkowanie ręczne. Żeby za pomocą nici lub przędzy stworzyć oczka, potrzeba co najmniej dwóch igieł. Ułożone w jednym rzędzie oczka tworzą tkaninę, a czasem nawet gotową odzież. Szydełkarki przemysłowe zamiast tylko dwóch igieł, wyposażone są w całe łoże igłowe. W przypadku szydełkarek cylindrycznych igły te dziergają oczka koliście, tworząc rodzaj "rury" – w ten sposób powstają na przykład skarpety. Z kolei w szydełkarkach płaskich oczka są zawieszone w rzędzie na igłach języczkowych i są dziergane za pomocą ruchomych sanek. Konstrukcja większości szydełkarek płaskich jest identyczna. Na podstawie umieszczone są łoże igłowe i prowadnica sanek. W górnej części maszyny znajduje się stół z ustawionymi szpulami przędzy.

Rodzaje płaskich maszyn dziewiarskich

Płaskie maszyny dziewiarskie można klasyfikować według różnych typów:

  • Jednoigłowe – maszyny mogą pracować tylko z jedną igłą i mogą przetwarzać tylko jeden rodzaj przędzy.
  • Zmiennoigłowe – jak sugeruje nazwa, te maszyny mogą pracować na różnym uigleniu. Maszyny zmiennoigłowe są bardzo elastyczne.
  • Szerokoigłowe – maszyny szerokoigłowe mogą pracować ze szczególnie grubymi dzianinami.
  • Jacquard – wiąże się to z dwoma lub więcej kolorowymi wzorami w materiale.
  • Intarsia – jest to specjalna technika, w której wzór widoczny jest tylko z jednej strony materiału.

Firma PPHU KAMOS jest producentem wyrobów dziewiarskich wykonywanych na maszynach dziewiarskich płaskich. Posiadamy maszyny o różnorodnym uigleniu, co pozwala na produkowanie odzieży o różnej wielkości oczek i strukturze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas