Materiał Partnera Zakupy rujnują Twoje finanse? Poznaj 7 prostych sposobów na wydawanie pieniędzy z głową

Zakupy rujnują Twoje finanse? Poznaj 7 prostych sposobów na wydawanie pieniędzy z głową

„Nie potrafię oszczędzać!” – narzekają niektórzy. Jeśli i Tobie pod koniec miesiąca nic nie zostaje w kieszeni, jednym z powodów może być złe planowanie wydatków. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób kupować, żeby nie wydawać za wiele.

Poniżej 7 prostych sposobów na rozsądne kupowanie:

  • Miej przy sobie odliczoną kwotę

Przed zakupami postaraj się przeliczyć w głowie, ile pieniędzy powinieneś przy sobie mieć. A następnie weź mniej więcej tyle, ile będziesz potrzebował. To niejako przymusi Cię do zrezygnowania z przygodnych, niepotrzebnych zakupów.

  • Ustaw sobie limity na karcie płatniczej 

Jeśli zakupy robisz bezgotówkowo, możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy (a najlepiej obie jednocześnie): ustawić ścisłe limity wydatków na kartach płatniczych i... zostawić w domu kartę kredytową, jeżeli jakąś posiadasz. Na wszelki wypadek. Żeby nie kusiło.

  • Przed wyjściem z domu przygotuj dokładną listę zakupów!

Jeśli zastosujesz się do tej rady, będziesz miał pewność, że nie wydasz więcej pieniędzy, niż planowałeś. Staraj się nie wydawać ich pod wpływem impulsu! Listę zakupów możesz też stworzyć w swoim smartfonie – za pomocą notatek lub specjalnie do tego stworzonych aplikacji.

  • Bądź asertywny „przy kasie”!

Sieci sklepów często proponują swoim klientom promocyjne produkty na końcowym etapie zakupów – czyli przy kasach. Przybiera to bardzo różne formy: od obniżki na batonik przez napój energetyczny po promocyjną płytę CD za zakupy na określoną kwotę. Dobrze się zastanów, czy chcesz korzystać z takich okazji – z reguły produkty, które można w ten sposób zakupić, nie są Ci potrzebne.

  • Korzystaj z promocji

Promocje to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy – najbardziej z nich skorzystasz, jeśli będziesz o nich wiedział odpowiednio wcześniej. Dotyczy to przede wszystkim okazji sezonowych – regułą są choćby wyprzedaże odzieży w połowie i pod koniec roku.

  • Ubieraj się tanio i markowo

Tak – to możliwe! Jeśli nie chcesz wydawać wielkich pieniędzy na ubrania, nie jesteś wcale zmuszony chodzić w ciuchach kiepskiej jakości czy podróbkach. Oprócz wspomnianych w poprzednim punkcie promocji zastanów się nad korzystaniem z outletów, w których świetne rzeczy można znaleźć po okazyjnej cenie.

  • Staraj się robić zakupy rzadziej, a sensowniej

Zamiast wybierać się do sklepu codziennie lub co kilka dni, staraj się raczej robić większe zakupy raz na tydzień lub dwa. Pomóc w tym mogą internetowe sklepy, które niezbędne produkty mogą dowieźć Ci do domu.


Po więcej informacji odwiedź FinAi.pl

Podziel się