Artykuł sponsorowany Wyroby kaletnicze czy galanteria skórzana, jaka jest różnica?

Wyroby kaletnicze czy galanteria skórzana, jaka jest różnica?

Rymarz i kaletnik to zawód, który obecnie jest rzadkością. Dziś niewiele osób wie, czym różni się pracownia rymarska od zakładu kaletniczego. Usługi rymarskie związane z obrabianiem grubej skóry związanej z jeździectwem, tj. produkcją siodeł i akcesoriów jeździeckich, a usługi kaletnicze to wyrób i naprawa galanterii skórzanej różnego typu. Jakie zatem produkty wytwarza kaletnik, a jakie pochodzą z przemysłu skórzanego? Czym wyróżnia się pracownia kaletnicza?

Wyroby kaletnicze najczęściej określane są, jako galanteria skórzana. Chcąc uściślić to pojęcie, należy dodać, iż kaletnik w swej pracy zajmuje się wytwarzaniem teczek, toreb, torebek, sakw, pasków, portfeli, breloczków ze skór naturalnych, głównie bydlęcych (z bydła hodowlanego).

Prace kaletnicze są wykonywane ręcznie, zawsze z udziałem człowieka

Cechą charakterystyczną zakładów kaletniczych jest fakt, iż wszelkie prace wykonywane są ręcznie, a w przypadku użycia do produkcji maszyn, muszą one być nadzorowane, a wręcz sterowane całkowicie przez kaletnika. Praca ręczna odróżnia produkcję wyrobów kaletniczych od produkcji masowej przemysłu skórzanego. Dzięki ręcznie kontrolowanej linii produkcyjnej wyroby kaletnicze są w porównaniu z masową galanterią skórzaną:

  • Wytrzymalsze,

  • Idealnie skrojone,

  • Efektywnie wykończone.

Produkcja wyrobów kaletniczych jest procesem niezwykle złożona. Początkiem prac jest sporządzenie projektu oraz wstępnego pierwowzoru, według którego odbywać się będzie właściwy proces produkcyjny.

Istota pracy kaletnika, z jakich etapów składa się wytwórstwo kaletnicze?

Realizacją projektu kaletniczego zajmują się szwaczki i montażystki, po uprzednim wycięciu odpowiednich szablonów produktu przez krojcze. Wszelkie prace muszą być wykonane niezwykle precyzyjnie i przeprowadzane są ręcznie. Wyjątkiem jest stebnowanie, czyli szycie.

W specjalistycznych zakładach kaletniczych jak chociażby w firmie FHUP KANGAROO, do prac używa się wysoce technologicznie rozwiniętych maszyn, pozwalających na przeszycia skór nawet do 3 cm grubości. Poza wykrojeniem i stebnowaniem produktu wytwórstwo kaletnicze obejmuje również:

  • Wypalanie,

  • Wytłaczanie,

  • Klejenie,

  • Szycie,

  • Wykańczanie produktu.

Specjalistyczną usługą kaletniczą są przeszycia kaletnicze

Istotą wykonania dobrej jakości torby ze skóry, czy też funkcjonalnego paska jest korzystanie z odpowiedniej jakości akcesoriów kaletniczych jak igły, czy nici kaletnicze. Szycie grubych materiałów, a tym bardziej przeszycia różnych faktur materiałów, czasem o niespotykanych standardowo grubościach wymaga użycia nici specjalistycznych. Nici kaletnicze cechuje niebywała trwałość na zerwanie. Dzieje się tak dzięki silnemu splotowi. W przypadku konieczności wykorzystania praktycznie nie zrywalnych nici, zaleca się stosowanie nici tytan, wykonanych z poliestru, zaplatane podwójnie lub potrójnie nadając przeszyciom na skórzanych przedmiotach, teczkach czy portfelach niezwykłej elegancji i stylowego wykończenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas