Artykuł sponsorowany Wartość starej biżuterii

Wartość starej biżuterii

Pewnie wielu z was ma w domu starą biżuterię po babci czy prababci. Przekazywana kolejnym pokoleniom nabiera z każdym rokiem wartości nieco innej, niż ta, którą wskazywałaby cena kruszcu. Trochę w tym sentymentu, a trochę też wartości kolekcjonerskiej, bo im przedmiot starszy, tym mniejsze szanse na odnalezienie podobnego, a wiadomo, że unikaty są bezcenne. Dlatego warto utrzymywać te pamiątki po wcześniejszych pokoleniach w dobrym stanie.

Gdzie znaleźć starą biżuterię?

Te egzemplarze biżuterii, które trzymamy na pamiątkę to mogą być sznury korali albo stare pierścionki. O niejednych krążą domowe legendy, że za ich równowartość można było kupić krowę lub kawałek pola. Małe dziewczynki chętnie się takimi cudeńkami bawią, a tymczasem może się okazać, że ich wartość także dzisiaj to coś znacznie więcej niż zabawka. Zdarza się, że piękny wyrób jubilerski dostaniemy na targu staroci, bo osoba wyprzedająca "rupiecie" ze starego domu nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę posiada. W niejednym Komisie Biżuteryjnym również odnajdziemy prawdziwe skarby za całkiem przystępne ceny. Bardzo wiele interesujących egzemplarzy wisiorów, broszek, bransolet i pierścionków produkowały polskie spółdzielnie w XX wieku i choć teraz nie pasują one do współczesnej, minimalistycznej mody, to z wiekiem także i te ozdobne kopułki czy filigrany stają się ponadczasowe i zawsze będą postrzegane jako piękne.

Jak ocenić ile warta jest biżuteria?

Wiele pierścionków starych marek jest bardzo strojna, ale są i takie mniejsze, gdzie nie jest za dużo kamieni i ozdobnych wycięć. Często te elementy dekoracyjne są bardzo skomplikowane, wymyślne, ale nie przesadzone. Dbałość o odpowiednie wyważenie, proporcje i autentyczność zawsze cechowała polskich rzemieślników ze spółdzielni Warmet, Orno, Imago Artis czy Rytosztuka. Te urocze drobiazgi przez wiele lat jeszcze będą uważane za klasykę. Ale nie jest łatwo znaleźć biżuterię z dawnych lat, bo przecież nie jest już sprzedawana w sklepach. Teraz trzeba się bardzo postarać, by wyłuskać spośród ogromnej ilości pośledniejszych przedmiotów, te naprawdę wartościowe, a do tego potrzeba dobrej znajomości historii rzemiosła polskiego, a także sygnatur i aktualnych cen wśród kolekcjonerów. Najpewniejszymi źródłami dobrych zakupów są punkty zajmujące się skupem i sprzedażą biżuterii, ale równie dobrze można próbować szczęścia na giełdach staroci, na bazarach w małych miejscowościach, czy nawet na allegro, ale tutaj już trzeba się wykazać sprytem i cierpliwością. Nie warto szukać tam gdzie wszyscy, czyli szukać po słowach kluczowych, a raczej próbować wchodzić w odpowiednie kategorie i ręcznie przeczesywać ofertę mniejszych sprzedawców.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter