Artykuł sponsorowany Techniki złotnicze wykorzystywane w tworzeniu biżuterii

Techniki złotnicze wykorzystywane w tworzeniu biżuterii

Złota biżuteria stanowi synonim bogactwa oraz luksusu. Jednak wykonanie złotych naszyjników lub bransoletek, stanowi zadanie wymagające precyzji i głębokiej znajomości sztuki jubilerskiej oraz złotniczej. Zwłaszcza że metal ten w swojej czystej formie nie może być używany do produkcji biżuterii, ze względu na swoją miękkość i plastyczność. Jednym z zabiegów w obrębie sztuki złotniczej jest utwardzanie złota poprzez dodanie innych metali, co pozwala na nadanie mu struktury, która umożliwia kształtowanie go i tworzenia z niego niepowtarzalnych elementów.

Czyszczenie złota

Początkiem pracy z utwardzonym kruszcem są zabiegi mające na celu je wygładzić i oczyścić. Wśród nich wymienia się bejcowanie, cyzelowanie oraz piaskowanie. Pierwszy etap stanowi chemiczne oczyszczenie metalu, natomiast drugi to mechaniczne usunięcie naddatków metalu za pomocą różnego rodzaju dłut oraz pilników. Często wykorzystuje się również do tego celu sprężone powietrze oraz papier ścierny. Wtedy mówimy o zabiegu piaskowania.

Inkrustowanie

Jest to technika znana od bardzo dawnych czasów i wykorzystywana w sztukach użytkowych. Polega ona na umieszczeniu w szczelinach materiału drutów z innego metalu, a następnie wtopienie go w nacięcia ornamentu. Potem następuje wygładzenie powierzchni. Inkrustacje często przyjmują formę konturów ornamentu, ale różnicują również barwę całej kompozycji, podkreślają złotnicy z zakładu jubilerskiego Opal.

Zdobienie złota

Częstym trendem związanym z produkcją złotej biżuterii jest używanie technik mających dodatkowo dekorować złoto. Wśród nich można wymienić diamentowanie, czyli bardzo szybkie skrawanie metalu za pomocą narzędzia z ostrzem diamentowym, które wytwarza różnego rodzaju ornamenty. Jest to technika stosowana przy produkcji obrączek ślubnych. Metoda puncowania z kolei koncentruje się na stworzeniu bardziej wyrazistych dekoracji, ale nie wymagających szczególnej precyzyjności. Granulacja z kolei polega na zdobieniu biżuterii mały granulkami różnych metali, najczęściej złota i srebra. Powoduje to zwiększenie wrażeń dotykowych podczas jej noszenia i uzyskanie bogatszej faktury.

Jedną z najbardziej docenianych oraz szlachetnych umiejętności złotnika jest patynowanie złota, dzięki czemu możliwa jest stylizacja biżuterii na złotnicze zabytki, dzięki czemu wydobywany jest jej unikatowy charakter.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas