Materiał Partnera Spodnie i ich rola w modzie kobiecej

Spodnie i ich rola w modzie kobiecej

Spodnie są podstawowym elementem garderoby kobiecej. Nie było tak zawsze – dopiero w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku zaczęto zwracać uwagę na ową część. Jakie typy spodni odgrywają największą rolę w modzie kobiecej? Jak prezentuje się historia spodni? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Spodnie w starożytności i średniowieczu

Spodnie nie zawsze były dostępne dla kobiet. Obecnie można je kupić niemal w każdym sklepie odzieżowym. Przykładowo butik SukienkowyRaj ma wśród swojego asortymentu jeansy, dresy i spodnie casualowe. Musiały jednak minąć setki lat, by osiągnąć taki stan rzeczy.

Pierwsze udokumentowane informacje o spodniach sięgają początków naszej ery. Spodnie były wtedy noszone przez pasterskie i koczownicze ludy (zarówno mężczyzn, jak i kobiety), zamieszkujące azjatyckie stepy. Na terenach cywilizacji łacińskiej, czyli w Imperium Rzymskim upierano się przy noszeniu tunik. Rzymianie uważali spodnie za dowód barbarzyństwa. Głębsza refleksja nad komplikującą częścią garderoby pojawiła się w średniowiecznej Europie. Rycerze nosili pod zbroją obcisłe rajtuzy. W średniowieczu pojawił się wyraźny podział na strój męski i damski – kobiety miały nosić jedynie suknie. Kolejne epoki przynosiły ze sobą innowacje w modzie, jednak spodnie wciąż były zabronione dla kobiet. Dopiero w połowie XIX wieku zainaugurowano działalność pierwszej fali feminizmu, gdzie postulowano m.in. zmiany w garderobie damskiej.

Spodnie w XIX i XX wieku

W XIX i XX wieku popularność u płci pięknej zdobywały nowe aktywności (górskie wycieczki, jazda na nartach i rowerze), które wymagały zmian w modzie kobiecej. Pierwsze postulaty feministek dotyczyły skrócenia spódnic i bielizny. Szybko pojawiły się bufiaste pantalony – bloomersy. Na początku XX wieku francuski projektant Paul Poiret zaprojektował wygodne i szerokie haremki (koniecznie z nogawkami przewiązywanymi wstążką na wysokości kostki). Społeczna akceptacja spodni pojawiła się dopiero po wybuchu I wojny światowej, kiedy kobiety musiały przejąć męskie profesje.

W latach 30. XX wieku triumf odniosły dżinsy. Po II wojnie światowej rolę prowodyra w modzie przejęły Stany Zjednoczone. Od tej pory spodnie stały się one modnym elementem damskiej garderoby. W latach 50 ubiegłego wieku popularne stały się spodnie Capri (z wysokim stanem i wąskimi nogawkami do połowy łydki). Następnie kobiety nosiły marynarskie spodnie z rozszerzanymi nogawkami i dzwony, czy wreszcie spodnie damskie w stylu casual. Wraz z kolejnymi dziesięcioleciami różne typy spodni zyskiwały coraz większe uznanie, osiągając wreszcie współczesną pozycję.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas