Materiał Partnera Projektowanie biżuterii 3D. Na czym to polega?

Projektowanie biżuterii 3D. Na czym to polega?

Projektowanie biżuterii metodą 3D to proces, który wymaga wielu umiejętności od złotnika, grafika oraz projektanta. Czynność ta umożliwia stworzenie jedynej na świecie, unikalnej biżuterii, którą możemy zaprojektować w dowolny sposób. Projektowanie 3D pozwala artyście „przełożyć” pomysł z kartki papieru do programu 3D. Jest to niezwykle ważny proces podczas projektowania biżuterii, ponieważ umożliwia artyście ogląd projektu w całej okazałości i ewentualne naniesienie niezbędnych zmian przed wykonaniem biżuterii. Na czym polega projektowanie biżuterii 3D?

Modelowanie komputerowe

Modelowanie projektu w 3D znacznie usprawnia pracę nad kolekcją biżuterii. Technologia projektowania komputerowego umożliwia przeskalowanie naszyjnika na kolczyki, wykonanie pełnej rozmiarówki pierścionków, kontrolę nad wagą docelowego produktu lub możliwość idealnego rozplanowania położenia kamieni.

Model 3D umożliwia przygotowanie precyzyjnych wzorów o bardzo dokładnych szczegółach i często w szybszym czasie, niż ma to miejsce za pomocą tradycyjnego warsztatu projektowania. Projektując biżuterię 3D w programie eliminuje się także element losowości (np. ześlizgnięcie się dłoni z frezarką podczas modelowania detali pierścionka). Jeśli na etapie projektu coś nam się nie podoba lub wizualnie nie pasuje do reszty – bardzo łatwo można wrócić do wcześniejszych wersji i kontynuować rozwijanie jej w innym kierunku.

Proces projektowania biżuterii 3D rozpoczyna się w momencie pierwszego kontaktu klienta z pracownią projektową. Złotnik analizuje potrzeby osoby zamawiającej projekt oraz jej oczekiwania. W następnym roku zostaje ustalony zakres prac, sprawdzana jest dostępność materiałów oraz kamieni, a także ustalany czas, jaki jest potrzebny do wykonania gotowej biżuterii. Prosty, minimalistyczny projekt wymaga około 5 – 8 godzin pracy projektanta. Bardziej skomplikowane wzory wymagają nawet kilku dni lub tygodni pracy. Projektant przygotowuje symulację wydruku oraz wydruk prototypu zaprojektowanej biżuterii w technologii 3D.

Dlaczego warto korzystać z metody projektowania biżuterii 3D?

Projektowanie biżuterii 3D to jedno z najlepszych rozwiązań technologicznych, które pozwala na dokładne odwzorowanie wszystkich szczegółów projektu. Nie wszystkie elementy da się zwizualizować w wyobraźni. Technologia projektowania 3D umożliwia prace nad projektem oraz wprowadzenie ewentualnych zmian za pomocą kilku kliknięć myszką komputerową.

Jak mówi projektant biżuterii z Pracowni Złotniczej 1064: Projektowanie 3D znacznie wspiera pracę artystów oraz pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Wykonanie niektórych projektów w przypadku ręcznego projektowania jest niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania. Choć wielu osobom może wydawać się, że program 3D wykonuje całą pracę za projektanta, to w rzeczywistości jest całkiem inaczej.

Decydując się na zaprojektowanie biżuterii, zaleca się zlecenie tego procesu specjalistycznym pracowniom złotniczym. Doświadczenie projektantów oraz specjalistyczne oprogramowanie dają gwarancję wykonania projektu na najwyższym poziomie.

Podziel się