Artykuł sponsorowany Podstawowe rodzaje guzików

Podstawowe rodzaje guzików

Guziki. Drobne i niepozorne, nieodłączne elementy naszej garderoby i nie tylko. Nowoczesny rynek krawiecki daje nam niesamowicie duży wybór guzików, które pełnią funkcję zapięć lub stanowią ozdobne dodatki. Są produkowane z różnych materiałów, w rozmaitych kształtach, o różnych wymiarach... jest ich tak wiele, że trudno je właściwie podzielić na kategorie. W naszym artykule spróbujemy to jednak zrobić i omówić podstawowe rodzaje guzików, dzieląc je na kategorie.

Teoretyczne definicja guzików, a praktyczne zastosowanie. Podział ze względu na funkcje

Zacznijmy od przedstawienia naszej koncepcji podziału guzików: naszym zdaniem guziki najlepiej podzielić ze względu na pełnione funkcje oraz ze względu na materiał wykonania. Generalnie guziki definiujemy jako elementy ubioru służące do zapinania np. płaszcza. Trzeba przy tym jednak zaznaczyć, że guzikami nazywamy wyłącznie elementy, które zapinamy, przekładając przez otwór. Czymś innym są napy, które zapinamy, łącząc dwa elementy „kliknięciem”. I trzeba dodać, że choć definicja guzików mówi o zapięciach – guzików często używamy tylko jako elementów ozdobnych lub wykończeniowych, w dodatku nie tylko do odzieży. Mamy przecież np. guziki na galanterii i dodatkach, czy nawet na meblach tapicerowanych. Ogólnie guziki możemy więc podzielić na zapięcia i ozdoby. Dalej ze względu na sposób montażu: na guziki przyszywane (za tzw. uszko lub przez dziurki) oraz guziki zatrzaskiwane lub skręcane, czyli guziki na stopce. Mamy jeszcze odchodzące do lamusa guziki przekładane, stosowane kiedyś często w pościelach – to dwa guziki połączone na stałe wspólną osią, przekładane przez dziurki w dwóch łączonych częściach materiałów.

Podział guzików ze względu na materiał wykonania

Jak mówią nam przedstawiciele firmy KRAWGORS z Ksawerowa, obecnie najpopularniejsze są bezapelacyjnie guziki metalowe i guziki z tworzyw sztucznychGuziki metalowe, przede wszystkim guziki stalowe, kiedyś kojarzyliśmy głównie z odzieżą szytą z jeansu, ale dziś wykorzystujemy je jako zapięcia i zdobienia przeróżnych materiałów. Popularne są guziki stalowe z wykończeniem z tworzyw sztucznych, które są wytrzymałe i trwałe, ale mogą wyglądać znacznie delikatniej – podobnie jest z metalowymi napami z plastikowym wykończeniem. Guziki mogą być też z powodzeniem produkowane z drewna, popularnej masy perłowej, szkła, skóry, z metali innych niż stal, kamienia, roślinnej (i nie tylko) kości słoniowej... - Mamy tu naprawdę sporą dowolność, jednak idąc z duchem czasu, stawiamy dziś przede wszystkim na guziki stalowe i plastikowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas