Artykuł sponsorowany Na czym polega zawód szewca?

Na czym polega zawód szewca?

Szewc to rzemieślnik, który zajmuje się zarówno naprawą, ale też tworzeniem obuwia oraz jego renowacją. Większość swojej pracy wykonuje ręcznie. Buty wychodzące spod jego rąk są swego rodzaju dziełami sztuki, niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju. Oddając buty do naprawy, bądź zlecając uszycie nowych w dobrym zakładzie szewskim, jak SZEW-BUT z Wrocławia, masz pewność otrzymania solidnego produktu.

Odrobina historii

Zawód szewca należał kiedyś do grupy najbardziej wziętych wytwórców w miastach i wsiach. Dzięki prężnemu rozwojowi tej profesji, cechy zrzeszające szewców już w XVI wieku były rozsiane niemalże po całej Polsce. Szewcy byli dzieleni na grupy, ze względu na surowiec z jakiego wytwarzali buty. Tak więc zwykli rzemieślnicy robili obuwie tanie i proste, zaś kurdybanicy i safianicy zajmowali się produkcją butów drogich materiałów dla elity finansowej. Buty były szyte głównie na zamówienie. Każda para, jak to jest również obecnie, była unikalna i niepowtarzalna – szyta na miarę. Pracownie szewskie na wsiach i małych miasteczkach zajmowały zwykle osobne, pojedyncze pomieszczenia. Bywało jednak, że znajdowały się w kuchniach domostw tych rzemieślników. Nieodzownymi sprzętami i narzędziami w pracy szewskiej były, i nadal są: roboczy stół o odpowiedniej wysokości, przy którym stał wygodny stołek lub krzesło, a nad nim wisiała lampa, dająca dużą ilość światła, regał z kopytami, czyli formami do butów. Ważne narzędzia to młotek, szydła, szpilki, dratwy oraz kowadełko, służące do polerowania obcasów i spodu podeszew.


Czy w dzisiejszych czasach opłaca się naprawiać obuwie?

Najwyższej jakości i klasy buty pochodzą od światowej sławy projektantów. Jednak jeśli któryś model bardzo wam się podoba, ale najzwyczajniej nie macie na niego funduszy, to tańszą, ale dobrą opcja jest udać się do szewca. Najlepiej takiego z polecenia, doświadczonego, który zrobi dla pań wymarzone kozaki czy szpilki, a dla panów eleganckie mokasyny albo lakierki. Będziecie mieć pewność, że taki produkt jest trwały i solidnie wykonany, a dzięki temu długi czas będzie służył waszym stopom. Pytanie, czy w świecie zdominowanym przez tandetne, chińskie podróbki, albo buty z sieciówek, zawód szewca ma szansę przetrwać? Oczywiście, że tak. Dobry rzemieślnik zawsze będzie cieszył się zainteresowaniem i będzie miał sporo klientów. Przecież poza tworzeniem nowych butów, zakłady szewskie zajmują się także ich naprawą. Jeśli w ulubionych półbutach pęknie podeszwa, w szpilkach złamie się obcas albo odpadnie flek, można podejść bez problemu do pracowni szewskiej, gdzie buty zostaną zreperowane. W SZEW-BUT zajmą się klejeniem obuwia, wszywaniem zamków, naprawą cholewek. Dobry szewc poza naprawą, podejmie się również renowacji obuwia. To bardzo popularna forma nadania swoim butom drugiego życia.

Jak widać, zawód szewca to profesja, która będzie istniała tak długo, jak ludzie będą nosić buty i interesować się modą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas