Artykuł sponsorowany Na czym polega praca projektanta odzieży?

Na czym polega praca projektanta odzieży?

Niegdyś wszelkimi pracami związanymi z ubiorem (nie tylko szyciem, ale i sporządzaniem projektów) zajmował się krawiec. To on wymyślał fason, doradzał krój odzieży, a także wykrawał materiał, fastrygował, przymierzał, dopiero na końcu zabierając się za szycie. Dzisiaj wszystko się zmieniło. Wzór odzieży wymyśla projektant, rysunek przygotowuje konstruktor, a krawiec szyje na maszynie. Czym charakteryzują się dwa pierwsze zawody?

Czym zajmuje się projektant odzieży?

Projektant odzieży (mody) to wyjątkowo artystyczna i pożądana dziedzina, marzenie wielu miłośników mody. Praca takiej osoby opiera się na tworzeniu projektów ubrań, a także testowaniu i ulepszaniu swoich koncepcji. Projektant odzieży musi doskonale znać się na poszczególnych materiałach tekstylnych. W jego pracy liczą się umiejętności (m.in. plastyczne), pomysłowość, a także dobra znajomość trendów rynkowych.

Czym zajmuje się konstruktor odzieży?

Konstruktor odzieży – coraz popularniejszy zawód – to specjalista w dziedzinie mody, który analizuje otrzymane projekty (od projektanta). Sprawdza on, gdzie znajdują się cięcia i szwy. Przygotowuje siatkę konstrukcyjną danego ubrania (na papierze oraz w komputerze) – wszystko oczywiście zgodnie z wymiarami. Jego praca jest niezwykle istotna. Jeśli pomyli się w wyliczeniach, w wyniku czego krawiec źle skroi dane ubranie, dana sukienka, spodnie, bluza nie będą dobrze leżały na modelu. Jak widać, konstruktor odzieży to osoba, która łączy zdolności manualne z technicznymi. Musi umieć sporządzać rysunek techniczny odzieży.

Jak zostać projektantem i konstruktorem odzieży?

Co ciekawe, do podjęcia pracy jako projektant mody nie jest wymagane formalne wykształcenie. Wielu z potencjalnych kandydatów skończyło technika i szkoły zawodowe z klasami o profilu krawieckim, ewentualni studia wyższe na kierunku projektowanie ubrań.

Konstruktorzy ubrań muszą zdobyć odpowiednie wykształcenie. Również mogą ukończyć wyższe studia lub odpowiedni kurs, oferowany w takich miejscach, jak Strefa Sztuki Krawieckiej. Konstruktorzy odzieży często prowadzą własną działalność i tworzą autorskie projekty. Mogą być także zatrudnieni na etat w firmach, które zajmują się produkcją odzieży, a także mniejszych lub większych pracowniach krawieckich.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas