Artykuł sponsorowany Na czym polega impregnacja przeciwpożarowa?

Na czym polega impregnacja przeciwpożarowa?

Impregnacja przeciwpożarowa to pojęcie znane wszystkim tym, którzy na co dzień zajmują się ochroną przeciwpożarową w obiektach użyteczności publicznej. Metoda ta polega na nasyceniu danych materiałów specjalnymi środkami, które mają utrudnić ich czas rozpalenia, co ma ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa ludzi i mienia. Jak proces ten wygląda w praktyce? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Jakie przedmioty mogą podlegać impregnacji?

Przed niszczycielskim działaniem ognia można zabezpieczyć wiele przedmiotów, które są szczególnie podatne na jego działanie. Są to m.in. tkaniny syntetyczne i naturalne, materiały drewniane i drewnopodobne w tym panele ścienne, więźby dachowe i strzechy, a także wykładziny podłogowe. Dzięki zaimpregnowaniu można znacząco utrudnić ich zapalność, co ułatwi przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej, jeśli na ternie budynku dojdzie do wybuchu ognia.

W jaki sposób impregnuje się przedmioty?

Dobór metody zależy przede wszystkim od rodzaju tworzywa z jakim mamy do czynienia. Jak przyznaje Krzysztof Rojek z krakowskiej firmy Firemans zajmującej się impregnacją przeciwpożarową od prawie 25 lat, odbywa się to dzięki nałożeniu odpowiedniej ilości preparatu zabezpieczającego, przy czym zazwyczaj jest to kilka warstw. Ma to na celu upewnienie się, że materiał dobrze zaabsorbuje daną substancję, do czego potrzebnych jest najczęściej od 2 do 4 powłok, nanoszonych w co najmniej czterogodzinnych interwałach. Zarządcy budynków muszą także pamiętać, że po myciu przedmiotów konieczne będzie ponowne przeprowadzenie impregnacji pożarowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku tkanin takich jak dywany, wykładziny podłogowe, dekoracje ścienne, zasłony oraz firany.

W jakich obiektach dokonuje się impregnacji przeciwpożarowej?

Zabezpieczenie przed pożarami jest niezbędne w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, kina, teatry, przedszkola, żłobki, opery, budynki administracyjne, hotele, zabytki, centra kongresowe i centra handlowe, czyli wszędzie tam, gdzie przebywają duże grupy ludzi i w których niezbędne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Choć impregnacja przeciwpożarowa nie jest metodą, która całkowicie zabezpiecza przed tego typu zjawiskami i ich często tragicznymi skutkami, to pozwala ona na znaczące opóźnienie rozprzestrzenienia się ognia. Ma to pomóc w bezpiecznej ewakuacji ludzi, aż do czasu przybycia odpowiednich służb zajmujących się wygaszaniem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas