Artykuł sponsorowany Jakie zastosowanie w kaletnictwie ma wigofil?

Jakie zastosowanie w kaletnictwie ma wigofil?

Wigofil jest włókniną, która znajduje szerokie zastosowanie w kaletnictwie. Jest wykorzystywany w formie podszewek, lamówek, a także toreb na zakupy. Wszystko ze względu na jego wyjątkowe właściwości: jest wytrzymały na rozdarcia, a jednocześnie łatwy w krojeniu oraz szyciu. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie zastosowanie w kaletnictwie ma włóknina polipropylenowa.

Właściwości wigofilu

Wigofil, zwany również flizeliną lub włókniną polipropylenową, cechuje się wyjątkowymi właściwościami. Przede wszystkim wysoką wytrzymałością na rozciąganie, rozrywanie oraz ścieranie. Nie trzeba go obszywać, ponieważ jego brzegi się nie strzępią. Jednocześnie jest to tkanina przepuszczająca powietrze i wilgoć, miękka, lekka oraz niepalna (choć warto dodać, że wigofil może stopić się pod wpływem wysokiej temperatury). Jest łatwy w obróbce: z łatwością można go ciąć, formować i szyć, a także umieszczać w akcesoriach kaletniczych pod koniec procesu szycia.

Do tego wigofil o większej gramaturze doskonale usztywnia i wzmacnia produkty krawieckie i kaletnicze, a ze względu na niską wagę, nie zmienia ich właściwości. Włóknina może być również pokryta warstwą kleju, dzięki czemu z łatwością można przymocować ją w wybranym miejscu, bez konieczności szycia, a tym samym zapewnić materiałom większą sztywność niż w przypadku szycia po krawędzi.

Zastosowanie wigofilu w kaletnictwie

Wigofil znajduje zastosowanie głównie jako tkanina kaletnicza do wzmacniania wyrobów galanteryjnych: torebek, plecaków lub portfeli. Zazwyczaj jako dodatkowe wzmocnienie pod guzikami, napami i innymi zapięciami w celu ochrony przed rozdarciem, choć stosuje się go również w formie przekładek i kieszonek. W tej roli szczególnie dobrze sprawdza się włóknina o gramaturze 150 g/m², ponieważ im jest grubsza, tym większą zapewnia sztywność. Natomiast wigofil o gramaturze 80 g/m², dostępny m.in. w ofercie hurtowni z akcesoriami kaletniczymi AN, sprawdza się doskonale jako podszewka. Materiał o niższej gramaturze jest bowiem bardziej miękki i przyjemniejszy w dotyku niż jego grubszy odpowiednik. Paski włókniny wykorzystuje się także jako lamówki bez obszywania brzegów.

I choć materiał ten nie sprawia, że wyroby kaletnicze są całkowicie usztywnione, wszycie lub wklejenie wigofilowej podszewki sprawia, że utrzymują określony kształt. Jednocześnie stają się   odporniejsze na rozdarcia, szczególnie w miejscach narażonych na uszkodzenia. To sprawia, że materiał ten znajduje szerokie zastosowanie zarówno w krawiectwie, jak i kaletnictwie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas