Artykuł sponsorowany Dekatyzacja tkanin. Przebieg procesu

Dekatyzacja tkanin. Przebieg procesu

Dekatyzacja jest procesem, który należy wykonać przed przystąpieniem do szycia jak i po nim. Jest to czynność, której prawidłowe wykonanie zapobiega późniejszej degradacji ubrań. Jednak materiał, który chcemy poddać temu procesowi, powinien być naturalny lub zawierać domieszkę naturalnych włókien. Na czym polega proces dekatyzacji, jak przebiega i jakie daje efekty?

Przygotowanie tkaniny

Dekatyzacja jest niczym innym, jak hartowaniem tkaniny, które trzeba wykonać, aby ułatwić sobie późniejszą pracę i użytkowanie. Często się zdarza, że ubranie, które od razu po kupnie leży idealnie, po pierwszym praniu kurczy się i już nie pasuje. Nie jest to wina złego uszycia, lecz tego, że materiał nie został zdekatyzowany czy uszlachetniony. Dekatyzacja polega na poddaniu wysokiej temperaturze materiału, z którego będzie wykonane ubranie, aby sprawdzić, jaki wykurcz materiału w nim nastąpi. W celu przeprowadzenia tego procesu niezbędna jest również woda, sama wysoka temperatura nie wystarczy. Przeprowadzenie tego procesu ma same zalety: Dzięki niemu materiał stabilizuje się do docelowego rozmiaru, dzięki czemu producent będzie mógł nanieść poprawki na projekt ubrania, a my unikniemy przykrej niespodzianki po pierwszym praniu. Kolejną zaletą jest to, że przy dekatyzacji pozbywamy się części szkodliwych chemikaliów, które zostały użyte przy produkcji materiału. Dekatyzacja jest także pierwszym testem materiału, dzięki niej możemy sprawdzić, czy materiał się nie mechaci i czy nie puszcza farby. Po pierwszej dekatyzacji producent nanosi poprawkę na projekt, a następnie gotowe ubranie poddaje się takiej samej dekatyzacji, jak przypadku prototypu, aby do klientów trafiły ubrania po tym procesie. Dekatyzacją zajmują się specjalistyczne pralnie i firmy, takie jak na przykład Bilo.

Uszlachetnianie tkanin

Dekatyzacja to tylko jedna z wielu możliwych czynności. W dobrych firmach stosuje się także takie uszlachetnianie tkanin oraz dzianin, które ma na celu poprawić jakość chwytu, wygląd, miękkość i wygodę użytkowania danego materiału. Ma ono wiele zalet: może polepszyć późniejsze prasowanie, zmniejszyć tendencje do gniecenia lub pillingowania się tkanin w trakcie ich użytkowania, ale także poprawia anty-statyczność. Oczywiście uszlachetnianiem tkanin można też dodać efekty wizualne, takie jak przetarcia, przebarwienia i inne.
Możemy również nadać tkaninie lub dzianinie właściwości hydrofobowych lub hydrofilowych, które doskonale poprawiają jakość użytkowania w ubraniach sportowych.
Reasumując, jest wiele aspektów, dla których warto przeprowadzić dekatyzację i uszlachetnienie wyrobów tekstylnych, które dzięki temu dłużej i lepiej nam służą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas