Materiał Partnera Czym jest pasmanteria i jakie artykuły tam znajdziemy?

Czym jest pasmanteria i jakie artykuły tam znajdziemy?

Pasmanteria dla niektórych osób może wydawać się obcą nazwą, ponieważ wielu z nas nie chodzi do takich sklepów. Jednak każdy powinien wiedzieć, co w takim miejscu znajdziemy. Pasmanterie oferują przede wszystkim materiały z rozmaitych włókien, nici, guziki, muliny, nożyce i wiele innych akcesoriów i narzędzi, które są niezbędne przede wszystkim w krawiectwie. Czym dokładnie są pasmanterie i jaki asortyment w nich znajdziemy?

Czym jest pasmanteria?

W dzisiejszych czasach słysząc określenie pasmanteria, mamy przed oczami sklep, w którym kupimy między innymi akcesoria do szycia i inne niezbędne przedmioty stosowane w krawiectwie. Jednak pasmanteria kiedyś oznaczała wyroby włókiennicze, które wykorzystywane są jako ozdoby samodzielne lub wykończenia ubrań, tkanin albo obić tapicerskich. Określenie pasmanteria nieco zmieniło swoje znaczenie, ponieważ w takich miejscach możemy znaleźć coraz większy asortyment. W sklepach pasmanteryjnych znajdziemy obecnie wszystkie niezbędne akcesoria krawieckie, które przeznaczone są nie tylko dla profesjonalnych zakładów, lecz również dla osób, które chcą same spróbować swoich sił np. w ozdabianiu ubrań.

Jakie przedmioty możemy kupić w sklepach pasmanteryjnych?

W pasmanterii można kupić wiele różnych przedmiotów. Znajdziemy tam przede wszystkim włóczki, druty, muliny, szydełka, nici, igły, nożyce krawieckie, materiały, w tym tkaniny i dzianiny. Ponadto sklepy działające w tej branży jak np. Szwaczka Fhu Michał Łuszczyński Tkaniny Nici Muliny Włóczki z Krasnegostawu w województwie lubelskim, mają w swoim asortymencie sznurki, kordonki, guziki, wstążki i tasiemki. W sklepach pasmanteryjnych znajdziemy tak naprawdę wszystko, co związane jest z krawiectwem, a nawet tapicerstwem. Asortyment oferowany przez sklepy pasmanteryjne przydatny jest również do ozdabianiu wielu rzeczy, nie tylko ubrań i materiałów.

Jakie rodzaje włókien znajdziemy w pasmanterii?

Pasmanterie oferują różne rodzaje włókien, które najogólniej dzieli się na naturalne i chemiczne. Naturalne włókna mają pochodzenie zwierzęce i roślinne. Do tej pierwszej grupy zaliczamy między innymi jedwab oraz wełnę, natomiast do tych drugich należą len, bawełna czy włókna bambusowe. Sklepy pasmanteryjne sprzedają również włókna chemiczne, które zwykle dzieli się na sztuczne oraz syntetyczne. Do włókien sztucznych należą wiskoza, acetal i modal. Z kolei włókna syntetyczne to poliester, akryl, poliamid, nylon, elastyn itp.

Włókna naturalne cieszą się dużą popularnością właśnie ze względu na swoje pochodzenie. Uważamy, że w większości przypadków nie są one szkodliwe dla człowieka. Więcej obaw mamy przed materiałami chemicznymi. Warto jednak podkreślić, że w rzeczywistości nie są one takie złe. Przykładem może być wiskoza, która produkowana jest z celulozy drzewnej, czyli składnika naturalnego. To dlaczego nie jest ona włóknem naturalnym? Ze względu na to, iż w celu stworzenia z niej materiału, konieczne jest przetworzenie chemiczne celulozy. Złą sławą „cieszą się” włókna syntetyczne, ponieważ wykonuje się je głównie z ropy naftowej i pochodnych substancji, które mogą być dla nas szkodliwe.

Opracowanie:

Szwaczka FHU Michał Łuszczyński Tkaniny nici muliny włóczki

Krasnystaw , pl. 3 Maja 9

  • tel. 533 578 836

Podziel się