Artykuł sponsorowany Właściwości oraz zastosowania rzeźbiarskie gliny, modeliny, plasteliny i gipsu

Właściwości oraz zastosowania rzeźbiarskie gliny, modeliny, plasteliny i gipsu

Rzeźbiarstwo to wspaniałe hobby, które rozwija zdolności manualne, pozwala dać upust  kreatywności, uczy koncentracji i świetnie relaksuje. Nawet jeśli nie masz talentu na miarę Michała Anioła ani nie dysponujesz wyposażoną pracownią, spróbuj wziąć do ręki kawałek gliny czy pożyczyć od dziecka plastelinę i puścić wodze twórczej fantazji. Uwaga, to naprawdę wciąga!

Glina – podstawowy materiał (nie tylko) początkujących rzeźbiarzy

Glina to najtańszy, a jednocześnie najłatwiejszy w obróbce materiał rzeźbiarski, nic więc dziwnego, że często jest pierwszym wyborem początkujących artystów. By ją kształtować, wystarczy odpowiednio ją nawilżyć. Wilgotna glina jest bardzo podatna na modelowanie, można z niej lepić po prostu rękami lub przy użyciu prostych narzędzi: zwykłej łyżki, lub specjalnych szpatułek, noży czy łopatek. Co więcej, zabawa nigdy się nie kończy – gdy chcesz wprowadzić poprawki do swojego dzieła, wystarczy polać je wodą i rzeźbić dalej.

gliny możesz stworzyć zarówno proste naczynia (niczym starożytni Grecy), jak i skomplikowane postaci. W końcu od zarania dziejów używa się jej zarówno jako materiału do wyrobu przedmiotów codziennego użytku, jak i prawdziwych dzieł sztuki. Gdy skończysz formowanie, pozostaw swoje dzieło do wyschnięcia lub wypal w piecu. Następnie możesz je pomalować farbą bądź lakierem.

Modelina i plastelina idealne do twórczości dziecięcej

Kolorowe materiały zachęcają do ugniatania i tworzenia zwłaszcza najmłodszych, dlatego dzieci chętnie sięgają po plastelinę i modelinę. Samo ugniatanie jej w dłoniach jest świetnym ćwiczeniem małych rączek, ale na tym możliwości dopiero się zaczynają. Z plasteliny i modeliny można tworzyć prawdziwe cuda, a wspólna zabawa w rzeźbienie to świetny pomysł na twórcze spędzanie czasu z rodziną.

Warto wiedzieć, że modelina, w przeciwieństwie do plasteliny, pozwala się w łatwy sposób utrwalić. Najlepiej wstawić ją na kilkanaście minut do piekarnika nagrzanego do 120 stopni – wyjaśnia pracownik sklepu internetowego z akcesoriami do rękodzieła Loveart.pl.

Korzystając z plasteliny lub nieco twardszej modeliny, dzieci uczą się, na czym polega rzeźbienie. Ulepione przedmioty mogą posłużyć do zabawy, dekoracji lub stać się niepowtarzalnym prezentem dla bliskich. Podsuwaj więc swoim pociechom te materiały – efekty ich kreatywnej pracy mogą Cię pozytywnie zaskoczyć!

Gips ceramiczny dla kreatywnych!

Gips ceramiczny ma nieco inne właściwości niż glina czy plastelina. Najlepiej nadaje się do wykonywania odlewów. Najpierw trzeba rozmieszać go z wodą, a następnie nadać mu pożądany kształt dłońmi lub wlewając do wykonanej wcześniej formy. W tej roli możesz z powodzeniem użyć przedmiotów codziennego użytku, a nawet własnej dłoni lub twarzy – do wykonania maski. Gips szybko zastyga i charakteryzuje się dużą trwałością. Po związaniu można go opracować, używając papieru ściernego lub specjalnych narzędzi. Łatwo się go maluje, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć z niego kolorowe ozdoby, a nawet małe dzieła sztuki użytkowej, na przykład lampę, misę lub doniczkę. W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji i wskazówek, jak to zrobić.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas