Artykuł sponsorowany Jakie elementy wchodzą w skład mechaniki scenicznej?

Jakie elementy wchodzą w skład mechaniki scenicznej?

Każde wydarzenie muzyczne, kulturalne czy sportowe wymaga stosownej oprawy. Zazwyczaj artyści prezentują swoje umiejętności na scenie. Konstrukcje sceniczne przez lata ulegały licznym modyfikacjom. Scenografia przestała być statyczna. Zastosowanie nowatorskich elementów mechaniki scenicznej sprawiło, że stała się integralną częścią widowiska. Jakie komponenty za to odpowiadają?

Górna i dolna mechanika sceniczna

Mechanika sceniczna umożliwia wprawienie w ruch wybranych elementów scenografii oraz operowanie światłem i dźwiękiem w taki sposób, by zwiększyć atrakcyjność przedstawienia i zaakcentować jego najważniejsze momenty. Specjaliści z branży konstrukcji scenicznych wyróżniają dolną i górną mechanikę sceniczną. Jak informuje przedstawiciel z firmy Piasecki i Syn – dolna mechanika sceniczna obejmuje wszystkie zagadnienia związane z ukształtowaniem powierzchni sceny i jej tylnej ściany.

Górna zaś odpowiada za charakter i przemieszczanie się dekoracji, nie tylko tych przedmiotowych, ale i świetlnych. Najważniejszymi elementami górnej mechaniki scenicznej są mosty oświetleniowe i różnorodne sztankiety. Muszą być one wykonane w wysokogatunkowych materiałów o dobrej nośności i wytrzymałości. Dla wygody osób obsługujących scenografię wyposaża się je napędy elektryczne.

Jeśli chodzi o dolną mechanikę sceniczną, to wykorzystuje ona bardzo zaawansowane technicznie urządzenia, dzięki którym powierzchnia sceny nabiera mobilności. Mowa tu o ruchomych platformach, scenach obrotowych, zapadniach czy windach scenicznych. Umożliwiają one płynne i niespodziewane pojawianie się i znikanie artystów bądź ich transfer do innej części scenografii. Wszystko to robi na widzach piorunujące wrażenie i przyczynia się do sukcesu widowiska.

Komu powierzyć zaprojektowanie i stworzenie dynamicznej scenografii?

Zaprojektowanie i produkcja dynamicznej scenografii to zadanie, z którym poradzą sobie jedynie najbardziej doświadczone firmy. Do realizacji takiego przedsięwzięcia potrzebne jest nowoczesne zaplecze technologiczne oraz wysoko wykwalifikowana załoga. Niezbędny jest także zmysł artystyczny oraz intuicja.

Wszystkie elementy scenografii muszą wyróżniać się wysoką jakością wykonania i niezawodnością. Na niezawodność poszczególnych elementów składa się nie tylko niska awaryjność, ale też cicha praca czy łatwość obsługi. Komponenty mechaniki scenicznej powinny działać w tle, pozostać niezauważone przez widzów. Nie mogą zwracać na siebie uwagi hałasem czy mało płynną pracą. Tylko w ten sposób uda się osiągnąć zamierzony wydźwięk każdej sceny przedstawienia.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas