Artykuł sponsorowany Historia fajerwerków. Skąd się wzięły ognie sztuczne?

Historia fajerwerków. Skąd się wzięły ognie sztuczne?

Największym producentem sztucznych ogni, fajerwerków, są dzisiaj Chiny – państwo, które możemy również nazwać ojczystym krajem wyrobów pirotechnicznych do widowiskowych celów. Sztuczne ognie w czasach Dynastii Południowej i Północnej były wykorzystywane przede wszystkim podczas modlitw. W kolejnych dekadach podobnie jak dziś były stosowane jako wizualne urozmaicenie różnych ważnych wydarzeń. W Polsce pierwsze notatki o puszczaniu fajerwerki pojawiły się w wieku XVI. Co warto wiedzieć o historii fajerwerków w Polsce i jak wygląda ich użytkowanie obecnie?

Od początku rac puszczania po obowiązkową atrakcję polskiej szlachty

Sekretarz królewski Zygmunta Augusta pisał o puszczaniu fajerwerków w XVI wieku, gdy na świat przyszedł Zygmunt III Waza. Pisał o „rac puszczaniu” i „inszych ogniach zapalanych po górach nad Wilnem”. Z czasem pokazy coraz nowocześniejszych fajerwerków zyskiwały szczególne zainteresowanie wśród polskiej szlachty. Odbywały się nie tylko podczas wieńczenia zwycięskich bitew, czy podczas wyjątkowych świąt i uroczystości. Pokazy fajerwerków z dekady na dekadę uświetniały coraz więcej wydarzeń.

Używanie wyrobów pirotechnicznych a polskie prawo

Na terenie prywatnym, naszej posesji, nie ma zakazu używania sztucznych ogni – musimy jednak pamiętać o godzinach ciszy nocnej, której nie możemy zakłócać i o tym, by fajerwerkami nie straszyć zwierząt. Na terenie gminy wygląda to inaczej. Fajerwerki to w świetle polskiego prawa wyroby pirotechniczne, których w miejscach publicznych bez konieczności ubiegania się o specjalne pozwolenie możemy używać wyłącznie 31 grudnia oraz 1 stycznia. Jak mówi nam przedstawiciel hurtowni sztucznych ogni P.H. „AS” Krzysztof Windorpski z Gorzowa Wielkopolskiego, przy szczególnych dla nas okazjach można jednak śmiało ubiegać się o pozwolenie na stosowanie fajerwerków u właściwych władz lokalnych (przykład: pokaz fajerwerków po organizowanym festiwalu, festynie, lokalnej imprezie, koncercie, weselu, hucznych urodzinach itd.). Trzeba przy tym zaznaczyć, że na rynku dostępne są dziś również domowe fajerwerki, zimne ognie i inne gadżety, które przypominają fajerwerki i można je stosować nawet podczas dziecięcych imprez.

Po jakie fajerwerki sięgamy najczęściej?

Po sztuczne ognie i fajerwerki najczęściej sięgamy wszyscy w Sylwestra. Stawiamy na rakiety, fontanny i wyrzutnie, a także rzymskie ognie, katiusze, czy tzw. diabełki. Jak już wspomnieliśmy, przy innych okazjach, nawet takich, jak dziecięce imprezy, możemy postawić na produkty, które nazywamy „wybuchowymi niespodziankami”. Z tego typu produktu po zdjęciu zabezpieczenia i odpaleniu lontu na wysokość kilku metrów wystrzeliwują niespodzianki w postaci plastikowych lub papierowych elementów. To kolorowe elementy, różnokształtne wycinanki, układanki, małe puzzle itd.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas