Artykuł sponsorowany Dlaczego warto iść do galerii sztuki?

Dlaczego warto iść do galerii sztuki?

Celem działalności firmy Naggar Jacek Walusiak Art,  jest dążenie do promocji charakterystycznego dla założyciela firmy rozumienia twórczości i roli artysty we współczesnym świecie, nie tylko sztuk tak zwanych plastycznych, ale również wszelkiej twórczości, w tym muzycznej.

Eksponaty w galerii sztuki

Obiektem zainteresowania jest przede wszystkim dorobek twórczy założyciela oraz  artystów o pokrewnej wrażliwości, działających najczęściej poza  oficjalną nagradzaną i aktualną modą. Firma NAGGAR poszukuje zjawisk, które kłębią się pod powierzchnią rzeczywistości, nie są dostrzegane przez znawców i koneserów sztuki w czasie, w którym powstają, gdyż wynikają z postawy samych twórców, którzy często są „outsiderami”0nie zabiegają o swoją popularność. Sztuka współczesna rozpoczyna się wraz z ułatwionym dostępem do całkowicie nowych inspiracji, które obejmują prehistorię po sztukę dziecka. Poszukiwanie takich inspiracji to również jeden ze sposobów promowania dorobku artystycznego założyciela firmy i innych autorów, dzięki powołanej firmie możliwe stanie się realizowanie dzieł, które pozostałyby jedynie w formie projektów i uległyby rozproszeniu. Aby proponowane idee i konkretne „obiekty artystyczne” mogły trafić do współczesnego odbiorcy- firma porusza się w dwu różnych obszarach, których jeden dzięki zdobyczom techniki jest wirtualny, a drugi dotyczy prezentowania procesu twórczego i daje możliwość zrozumienia przez odbiorcę czym jest twórczość. Twórczość nie zaczyna się w momencie, w którym bierze się do ręki narzędzie. Leonardo da Vinci twierdził że obraz musi najpierw powstać w umyśle artysty i dlatego wiele z jego dorobku, pozostało jedynie w fazie projektów i szkiców. W jego umyśle dzieła te zostały już zrealizowane.

Dlaczego warto odwiedzić galerię sztuki?

Działalność wirtualna firmy to galerie internetowe Naggar Gallery i Bliżej Nieba (ang. Closer to Heaven) Jacek Walusiak Gallery. Drugi rodzaj działalności to galerie-pracownie. Są to atelier, w których realizowane są konkretne prace, tworzone są projekty. Celem tych miejsc oprócz zapewnienia warunków do przechowywania i eksponowania prac, realizowania projektów, jest umożliwienie odbiorcy zapoznania się z praktyczną stroną twórczości, tak zwanym warsztatem. Takie galerie-atelier to nie miejsce gdzie można jedynie kontemplować dzieło sztuki, umieszczone w białym dobrze oświetlonym wnętrzu, wyrwane z warunków w jakich powstało.

Co to jest galeria sztuki?

W założeniu Naggar Gallery istotne jest aby odbiorca mógł odczuć czym jest potrzeba tworzenia, dlaczego od zarania ludzkości człowiek wykonuje obiekty, których celem jest wyrażenie treści duchowych, które nie służą żadnemu praktycznemu celowi. Wydają się być całkowicie niepotrzebne. Już w najodleglejszych epokach, przedmioty codziennego użytku jak i wnętrza, w których przebywa lub oddaje cześć swoim bogom, twórca  wyposaża w „wartość dodaną”, która jest czymś więcej niż tylko dekoracją. Odpowiedź na pytania, które wyraził w tytule swojego obrazu Paul Gaugin „skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy”, nie jest i nie będzie możliwa. Firma Naggar realizuje pogląd, że twórczość to nie sposób na życie ale życie w pewien niepowtarzalny i oryginalny sposób i wyraża się, nie poprzez same konkretne dzieła i uwarunkowania w jakich one powstają. Twórczość to konieczność wyobrażania tego co niewyobrażalne, dotyczy każdego człowieka proporcjonalnie do jego wewnętrznej wolności. Dlatego tam gdzie brak wolności tej wewnętrznej, tam nie znajdziemy prawdziwej, autentycznej sztuki.

Tym co odróżnia twórczość od wszystkich innych aktywności człowieka jest poszukiwanie i dążenie do Prawdy. Myśl tę wyraził w sposób bardzo lapidarny i celny kardynał J. H. Newman podsumowując swoje życie słowami: „ex umbris et imaginibus in veritatem” - spośród cieni i obrazów ku prawdzie. Umbris oznacza cień a imaginibus - obraz. Dwa te słowa określają świat w jakim się egzystuje w tym życiu: jest on zarazem cieniem zasłaniającym rzeczywistość jak i znakiem-obrazem prawdy drugiego brzegu.

Cały dorobek założyciela firmy Naggar, prezentowany i promowany przez firmę, jest ilustracją tych słów i ma za zadanie przekonać odbiorcę, że świat duchowy, którego nie widzimy jest równie prawdziwy jak ten materialny którego możemy dotknąć.

Obecnie oprócz tworzonej wirtualnej galerii, powstaje atelier w Alpach Apuańskich, gdzie na wygnaniu spędził kilka lat Dante Alghieri i gdzie pracował na Boską Komedią. Cechą charakterystyczną projektowanych galerii-pracowni jest dbałość o ich urokliwe otoczenie zdala od świateł miejskich, tak aby można dostrzec wygwieżdżone niebo, prostota i pewna surowość warunków pracy artystycznej. Dlatego pierwsze z realizowanych atelier jest ulokowane- bliżej nieba, closer to heaven - na wzgórzu (nazywanym Wzgórzem Kosów-Montimerli), w pobliżu marmurowych gór rejonu Carrary, gdzie osobiście wybierał marmur do swoich prac Michał Anioł.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas