Materiał Partnera Dentofobia – jak opanować strach pacjenta?

Dentofobia – jak opanować strach pacjenta?

Jak pokazują badania, około 90% Polaków odczuwa strach przed wizytą u specjalisty stomatologa. Lęk ten określany jest mianem dentofobii i często jest zupełnie irracjonalny, jednak pacjenci unikają przez niego leczenia, które mogłoby uchronić ich przed poważniejszymi zabiegami w przyszłości. Z czego wynika ów strach i jakie są sposoby, aby efektywnie mu przeciwdziałać?

Przyczyny strachu u pacjentów

Wydawałoby się, że największą obawę przed wizytą u stomatologa mogą mieć dzieci. Okazuje się jednak, że strach ten wcale nie musi mijać wraz z wiekiem i obserwowalny jest także u dorosłych. Jakie są tego powody? Przede wszystkim nieprzyjemne wspomnienia z dzieciństwa, w tym ból, który towarzyszył minionym zabiegom. W wielu przypadkach to rodzice przekazują dzieciom swój własny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Problematyczne mogło być także nieodpowiednie podejście dentysty, który przeprowadzał zabieg w niewłaściwy sposób, narażając osobę na dodatkowy dyskomfort i złe samopoczucie. Choć lekki ból czasem jest nieunikniony, to jako lekarz stomatolog mamy wpływ przede wszystkim na drugi element, możemy bowiem zapewniać pacjentowi maksymalny komfort oraz zrozumienie. Jak to zrobić?

Zadbaj o spokój i przyjazną atmosferę

Zwalczenie lęku, często narastającego latami, wymaga współpracy pacjenta oraz stomatologa. Lekarz ze swojej strony musi wykazać się zrozumieniem i nie zmuszać pacjenta do rzeczy, na które nie jest gotowy. Sprawdzi się tu metoda drobnych kroków, czyli rozpoczęcie od drobnych czynności, takich ja kontrola, czy leczenie niewielkich ubytków i stopniowe przechodzenie do poważniejszych zabiegów. Pierwszym krokiem jest przestawienie tego, jak będzie przebiegało badanie. Można stosować porównania do znanych odczuć, nie należy jednak wdawać się zbyt mocno w detale, gdyż pacjent będzie dodatkowo odczuwał strach oraz wyczekiwał na najgorsze. Warto także upewnić osobę, że nowoczesne metody leczenia są niezwykle zaawansowane, przez co nie należy obawiać się bólu.

Pacjent ze swojej strony musi zdawać sobie sprawę z konieczności podjęcia leczenia stomatologicznego, zrozumieć negatywne skutki jego unikania. Powinien tez informować lekarza, jeśli coś mu nie odpowiada lub boli.

Doradź, jak zachowywać się po zabiegu

Często, o ile sam zabieg jest bezbolesny i nie powoduje większego komfortu, nieprzyjemne odczucia mogą przyjść dopiero po nim. Należy więc odpowiednio poinstruować pacjenta, co zrobić, aby przynieść sobie odpowiednią ulgę po leczeniu. Chodzi nie tylko o popularne leki przeciwbólowe, ale także naturalne sposoby łagodzenia dolegliwości i dyskomfortu. 

Pomóc mogą w tym przede wszystkim odpowiednie podejście, spokój, empatia oraz przyjazny uśmiech. Ten ostatni często potrafi znacznie rozładować napięcie u pacjenta. Warto zastanowić się również nad stosowaniem środków upajających lub leczenia w znieczuleniu ogólnym w przypadkach poważnych fobii. Mniejsze lęki, dotyczące na przykład znieczulenia, można zwalczać poprzez zastąpienie zastrzyku inną formą.

Strachu przed dentystą u dzieci pozwoli natomiast uniknąć odpowiednio wczesne rozpoczęcie wizyt - już w pierwszym roku życia, po pojawieniu się pierwszego zęba. Znaczenie ma tu tez podejście dentysty do małego pacjenta. Pozytywne wrażenie z wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym zapewnią drobne upominki w postaci dyplomów czy legitymacji dzielnego pacjenta, których produkcją zajmuje się firma Mediaflor z Łodzi.

Podziel się