Artykuł sponsorowany Ceramika bolesławiecka. Na czym polega jej wyjątkowość?

Ceramika bolesławiecka. Na czym polega jej wyjątkowość?

Historia Manufaktury Ceramiki w Bolesławcu liczy sobie już prawie 200 lat. Swoją sławę zawdzięcza znakomitej jakości oraz precyzyjnym i pięknym zdobieniom poszczególnych naczyń. Jej charakterystyczne wzory i barwy znane i cenione są nie tylko w Polsce, ale i za naszymi granicami. Bolesławiecka ceramika jest bowiem nie tylko bardzo praktyczna. Kolejne pokolenia urzeka również swoją unikalnością i ponadczasowością.

Tradycja ceramiki bolesławieckiej

Rzemiosło bolesławieckie zapoczątkowane zostało w 1830 roku. Na jego rozwój złożyło się kilka czynników. Miasto Bolesławiec położone było na przecięciu szlaków handlowych, co sprzyjało lokalnym rzemieślnikom, którzy mogli sprzedawać swoje wyroby nie tylko na pobliskich rynkach, ale i w bogatszych regionach. Ceramika mogła się rozwijać również dzięki okolicznościom przyrody – w glebach tej części Polski znaleźć można duże pokłady gliny. Obecne naczynia ceramiczne są wykonywane i zdobione zgodnie z tradycyjnymi technikami, co wpływa na ich wartość zarówno materialną, jak i kulturową oraz artystyczną.

Lokalne wyroby cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na swój niepowtarzalny design. Barwy oraz wzory są charakterystyczne dla tego regionu. Specjalista z Manufaktury w Bolesławcu w ten sposób wyjaśnia tę kwestię: „Ceramika bolesławiecka wyróżnia się technologią produkcyjną oraz ogromną dbałością o każdy etap powstawania naczyń. Manufaktura posiada swoją własną, tajną recepturę, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie”.

Zdobnictwo wyrobów bolesławieckich

Unikatowe zdobienia, które wyróżniają manufakturę w Bolesławcu, pochodzą jeszcze z XIX wieku. Kobaltowo-białe kolory są znakiem rozpoznawczym tego rzemiosła i wyróżniają je na tle innych fabryk i pracowni. Naczynia zdobione są metodą stempelkową. Najczęściej spotykane wzory to: kropki, pawie oka, kółka, kwiatki i rybie łuski. Design ten jest bardzo estetyczny. Zastawa stołowa z takimi wzorami jest przepięknym dodatkiem do posiłku. Dzięki niej podane danie prezentuje się nieporównywalnie bardziej smakowicie.

Każde naczynie zdobione jest ręcznie, a wzory nanoszone są z niezwykłą precyzją. Ponieważ manufaktura stawia na jakość, a nie na ilość, ceramiczne naczynia są bardzo starannie wykonane. To produkty absolutnie unikalne. Nie ma dwóch takich samych elementów zastawy stołowej sygnowanej marką z Bolesławca.

Użytkowe cechy ceramiki

Ręcznie wykonywane produkty ceramiczne, oprócz pięknych wzorów i wartości artystycznej, mają także wiele właściwości czysto użytkowych. Naczynia te świetnie sprawdzają się w kuchni. Można bez obaw włożyć je do piekarnika, czy podgrzać na nich jedzenie w mikrofalówce. Solidnie wykonana zastawa stołowa jest odporna na zarysowania, a także na działanie środków chemicznych. Barwniki i wzory zabezpieczone są warstwą szkliwa, dzięki czemu nie ścierają się, nie blakną, ani nie przebarwiają. Nie straszne im wysokie temperatury, ani kwasy owocowe. Dzięki tym właściwościom bolesławiecka ceramika może służyć długie lata i przez pokolenia, by następnie stać się pamiątką rodzinną. Naczynia te są chętnie kolekcjonowane przez wiele osób i idealnie sprawdzają się jako prezent.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter