Artykuł sponsorowany Bejce spirytusowe, rozpuszczalniki i szelaki dostępne w ofercie firmy Edan: zastosowania w malarstwie i konserwacji

Bejce spirytusowe, rozpuszczalniki i szelaki dostępne w ofercie firmy Edan: zastosowania w malarstwie i konserwacji

Malarstwo i konserwacja dzieł sztuki to nie tylko technika malowania czy rzeźbienia, ale także stosowanie różnych preparatów, które pozwalają na osiągnięcie odpowiedniego efektu i zabezpieczenie prac. Wśród nich w ofercie firmy Edan znajdują się bejce spirytusowe, rozpuszczalniki oraz szelaki. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym substancjom, ich zastosowaniom oraz wpływowi na malarstwo i konserwację.

Bejce spirytusowe - koloryzacja i ochrona

Bejce spirytusowe to preparaty przeznaczone do barwienia drewna, które pozwalają na uzyskanie różnorodnych kolorów oraz efektów. Stosowane są zarówno w malarstwie, jak i przy konserwacji dzieł sztuki. Bejce spirytusowe mają wiele zalet – są wysoce trwałe, odporne na działanie promieni UV oraz szybko schną. Dzięki temu można je stosować w różnych warunkach, również na zewnątrz. Ponadto bejce spirytusowe mogą być stosowane jako impregnaty do drewna, chroniąc je przed wilgocią, grzybami oraz szkodnikami.

Rozpuszczalniki - niezbędne narzędzie konserwatora

Rozpuszczalniki to substancje, które pozwalają na rozpuszczenie innych materiałów, takich jak farby, lakiery czy kleje. W malarstwie i konserwacji wykorzystuje się różne rodzaje rozpuszczalników, w zależności od potrzeb i rodzaju pracy. Najbardziej popularne to rozpuszczalniki organiczne, takie jak aceton, toluen czy terpentyna. Rozpuszczalniki są niezbędne podczas czyszczenia powierzchni przed nałożeniem farby czy lakieru, usuwania starych warstw farby oraz rozcieńczania farb olejnych. Warto jednak pamiętać, że niektóre rozpuszczalniki są szkodliwe dla zdrowia i środowiska, dlatego należy stosować je z rozwagą.

Szelaki - naturalne zabezpieczenie i wykończenie

Szelaki to naturalne żywice pochodzenia zwierzęcego, które są stosowane w malarstwie i konserwacji jako powłoka ochronna. Szelak jest produktem wytwarzanym przez owady z rodziny czerwców i jest jednym z najstarszych materiałów stosowanych w konserwacji dzieł sztuki. Szelaki charakteryzują się wysoką trwałością, elastycznością oraz odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Stosuje się je zarówno do zabezpieczania drewna, jak i innych materiałów, takich jak papier czy tkanina. Szelaki można również stosować jako podkład pod farby olejne lub akrylowe.

Techniki stosowania bejc, rozpuszczalników i szelaków

W malarstwie i konserwacji bejce spirytusowe, rozpuszczalniki oraz szelaki, dostępne w ofercie firmy Edan, są stosowane na różne sposoby. Bejce spirytusowe są najczęściej nakładane pędzlem, natomiast rozpuszczalniki mogą być stosowane zarówno do mycia powierzchni, jak i do rozcieńczania farb. Szelaki natomiast są najczęściej aplikowane za pomocą specjalnych tamponów, które pozwalają na równomierne rozłożenie żywicy na powierzchni dzieła.

Opracowanie:

Edan

Kraków , Szlak 8

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter