Materiał Partnera Z czego powinien być wykonany kielich liturgiczny, aby spełniał przepisy liturgiczne?

Z czego powinien być wykonany kielich liturgiczny, aby spełniał przepisy liturgiczne?

Kielich mszalny jest jednym z najważniejszych naczyń liturgicznych. Używany jest na każdej mszy jako naczynie na wino, podczas symbolicznego przemienienia wina w krew Chrystusa. Naczynia mszalne tworzone są z jednej konwencji. Zazwyczaj są bogato zdobione, chociaż akurat tego przepisy liturgiczne nie nakazują. Z jakich materiałów wykonuje się kielichy liturgiczne? Jakie warunki muszą być przy tym spełnione?

Jak wygląda kielich mszalny i z czego bywa wykonany?

Kielich mszalny składa się z czaszy, do której kapłan nalewa wino, nóżki i nodusu, umożliwiającego wygodne uchwycenie naczynia. Przez wieki zmieniały się proporcje części kielicha. Na przykład w epoce baroku czasza była mała, a nóżka wysoka. Dziś istnieje dowolność w tym względzie. Kielich może być bogato zdobiony i wysadzany szlachetnymi kamieniami, ale w użyciu są również bardzo skromne kielichy.

Kielichy, jak również inne naczynia mszalne, wykonują rzemieślnicy-artyści w miejscach takich, jak M&G Pracownia Brązownicza. O ile dawniej kielich wykonywało się z różnych materiałów, jak kamień, to aktualnie robi się go z metalu. Przepisy liturgiczne nie uściślają, z jakiego, jedynie precyzują, że ma to być metal szlachetny. Zasadą jest również pozłacane wnętrze, ponieważ zgodnie z wiarą chrześcijańską, styka się ono z krwią Chrystusa.

Najczęściej kielich zrobiony jest ze złota, srebra lub ze srebra pozłacanego. Zabytkowe kielichy, które niegdyś były w wyposażeniu każdego kościoła, najczęściej były złote i bogato zdobione. Niejednokrotnie stawały się łupem złodziei i musiały być zawsze chronione w czasie, gdy nie były używane. Dziś można je czasem zobaczyć w muzeach i za każdym razem olśniewają swoją urodą i przepychem.

Kiedy wytworzony kielich liturgiczny jest gotowy do pełnienia swojej funkcji w czasie mszy?

Kielichy liturgiczne po wytworzeniu i zakupieniu ich przez parafię muszą być poświęcone na specjalnej mszy świętej. Dopiero po tym fakcie mogą być użyte przez księdza podczas sprawowania eucharystii. Od tej pory nie może być już używany w innych celach.

Z tego względu, że w kielichu przez jakiś czas znajduje się wino, powinien być on szczelny. Rodzaj wina jest sprawą indywidualną. Każdy z kapłanów może je dowolnie wybrać dla siebie. Najczęściej jednak wybierane jest wino białe. Możliwe, że ze względów praktycznych, ponieważ nie plami wtedy bielizny liturgicznej. W dzisiejszych czasach wierni przeważnie przyjmują eucharystię pod postacią hostii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas