Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się kierownik budowy?

Czym zajmuje się kierownik budowy?

Zadania osoby na stanowisku kierownika budowy koncentrują się wokół organizacji procesu budowy oraz zarządzania nim zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz wiedzą techniczną. W dużym skrócie, osoba ta dba o prawidłowy przebieg wszystkich prac budowlanych oraz prowadzi dokumentację, która jest właściwie niezbędna. Każda budowa wymaga obecności kierownika. Czym dokładnie się on zajmuje?

Zadania kierownika budowy

Obecność na budowie kierownika jest obowiązkowa. Jest to człowiek, który za ustalonym wynagrodzeniem od inwestora staje się odpowiedzialny za przebieg prac budowlanych, a także za ewentualne błędy czy nieprawidłowości. Powinniśmy zatem korzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Pomorskie Zrzeszenie Budowlane P.z.B. Marcin Rychert, której specjalizacją jest m.in. kierowanie budowami. Będziemy mieć wówczas pewność, że wszystko zostanie wykonane w prawidłowy sposób, a ewentualne błędy zostaną wyeliminowane. Do zadań kierownika budowy należy:

  • zapewnianie wytyczenia budynku przez geodetę,

  • składanie oświadczenia o przyjęciu obowiązków kierowania daną budową,

  • dbanie o sporządzenie własnoręcznie podpisanego planu bezpieczeństwa inwestycji,

  • umieszczenie tablicy informacyjnej budowy w widocznym miejscu,

  • zobowiązanie się do wykonania zabezpieczenia a także ogrodzenia danego terenu,

  • protokolarne przyjmowanie od inwestora kierowania placem budowy,

  • kierowanie budowy, pilnowanie, by prace przebiegały zgodnie z projektem oraz przepisami BHP,

  • realizowanie zaleceń inspektora nadzoru,

  • zgłaszanie inwestorowi zakończone prace.

Czego nie musi robić kierownik budowy?

Jak zostało wspomniane wcześniej - rolą kierownika budowy jest zorganizowanie budowy oraz dbanie o jego odpowiedni przebieg. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że kierownik budowy nie jest zobowiązany do reprezentowania interesów inwestora w kontaktach z wykonawcą, zwłaszcza, gdy jest zatrudniony przez tego ostatniego. W takiej sytuacji o jakość robót powinien zadbać inwestor bądź też jego przedstawiciel na budowie, czyli inspektor nadzoru inwestorskiego. Dodatkowo, nie jest prawnie dopuszczalne łączenie funkcji kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego. Zanim jednak zatrudnimy kierownika budowy, powinniśmy się zastanowić, czy lepiej dla nas jako inwestorów będzie lepsze, jeśli kierownik będzie niezależny czy też może będzie trzeba powiązać go z ekipą. Powinniśmy zatrudnić profesjonalnego kierownika, aby wszelkie błędy zostały jak najszybciej wyeliminowane oraz aby zasady w tym zasady BHP były przestrzegane przez wszystkich pracowników budowy. Jest to niezwykle ważne, dlatego też zatrudnienie odpowiedniego kierownika to ważna decyzja.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter