Artykuł sponsorowany Czym zajmują się synoptycy?

Czym zajmują się synoptycy?

Polska to kraj, który charakteryzuje się większą zmiennością pogody niż np. Wielka Brytania. Nawet prognozowanie pogody z dnia na dzień jest sporym wyzwaniem, jednak dzięki doświadczonym i wykwalifikowanym meteorologom możemy zaplanować chociażby, jaki strój włożyć nazajutrz. Synoptycy zajmują się bowiem opracowywaniem prognoz pogody zarówno krótko, jak i długoterminowych. Jak wygląda ich praca?

Nieoceniona współpraca między narodami

Synoptycy swoją pracę rozpoczynają od analizy mapy synoptycznej sporządzonej dla całej Europy. Nie byłoby to możliwe gdyby nie międzynarodowa współpraca i wymiana informacji ze stacji synoptycznych zlokalizowanych na całym kontynencie. Warto zaznaczyć, że wszystkie obserwacje poczynione są w czasie uniwersalnym, aby wyniki były jak najbardziej porównywalne. Analiza mapy polega na zaznaczaniu na niej zjawisk pogodowych, wykreślaniu izobar, oznaczaniu ośrodków niżowych i centrów wyżowych. Synoptycy rysują także przebieg frontów atmosferycznych i mas powietrza. Do prognozowania pogody potrzebne są dane dotyczące ciśnienia, temperatury, prędkości i kierunku wiatru. W celu ich pozyskania korzysta się ze specjalnie skonstruowanych sond, które zbierają informacje o pogodzie dwa razy w ciągu doby. Meteorolodzy korzystają również z modeli numerycznych, które przedstawiają, w jaki sposób kształtować się będzie sytuacja baryczna w przyszłości. Jak informuje synoptyk z biura Meteo Cumulus- wyniki modeli aktualizowane są aż cztery razy w ciągu jednego dnia. Dopiero po wnikliwej analizie wszystkim opisanych wyżej czynników może powstać mapa pogody, którą znamy chociażby z telewizji czy internetowych aplikacji.


Polscy synoptycy- co sprawia im trudność w pracy?

Dla polskich synoptyków najtrudniejszym zadaniem jest przewidzenie burzy występującej punktowo z chmury cumulonimbus. Wszelkie ostrzeżenia dotyczą zazwyczaj kierunku przemieszczania się burzy, natomiast nigdy nie ma pewności gdzie uderzy ona z największym nasileniem. Szerokość geograficzna naszego kraju uznawana jest przy tym za jedną z najbardziej bezpiecznych. Nie dotyczą nas groźne zjawiska atmosferyczne takie jak  np. huragany.

Współpraca z synoptykami- kiedy warto?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że – jako firma czy osoba prywatna- możemy samodzielnie skorzystać z usług synoptyków. Specjalistyczne prognozy pogody mogą być opracowywane na potrzeby wielu branż przemysłowych. Przykładem mogą być przedsiębiorstwa budowlane, których przedstawiciele pragną przygotować się na ewentualne trudności w realizacji inwestycji, które mogą być spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Opracowanie prognozy pogody dla konkretnego regionu możemy zlecić także wybierając się na wymarzoną wycieczkę czy organizując biwak dla większej grupy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas