Materiał Partnera Czym zajmują się synoptycy?

Czym zajmują się synoptycy?

Polska to kraj, który charakteryzuje się większą zmiennością pogody niż np. Wielka Brytania. Nawet prognozowanie pogody z dnia na dzień jest sporym wyzwaniem, jednak dzięki doświadczonym i wykwalifikowanym meteorologom możemy zaplanować chociażby, jaki strój włożyć nazajutrz. Synoptycy zajmują się bowiem opracowywaniem prognoz pogody zarówno krótko, jak i długoterminowych. Jak wygląda ich praca?

Nieoceniona współpraca między narodami

Synoptycy swoją pracę rozpoczynają od analizy mapy synoptycznej sporządzonej dla całej Europy. Nie byłoby to możliwe gdyby nie międzynarodowa współpraca i wymiana informacji ze stacji synoptycznych zlokalizowanych na całym kontynencie. Warto zaznaczyć, że wszystkie obserwacje poczynione są w czasie uniwersalnym, aby wyniki były jak najbardziej porównywalne. Analiza mapy polega na zaznaczaniu na niej zjawisk pogodowych, wykreślaniu izobar, oznaczaniu ośrodków niżowych i centrów wyżowych. Synoptycy rysują także przebieg frontów atmosferycznych i mas powietrza. Do prognozowania pogody potrzebne są dane dotyczące ciśnienia, temperatury, prędkości i kierunku wiatru. W celu ich pozyskania korzysta się ze specjalnie skonstruowanych sond, które zbierają informacje o pogodzie dwa razy w ciągu doby. Meteorolodzy korzystają również z modeli numerycznych, które przedstawiają, w jaki sposób kształtować się będzie sytuacja baryczna w przyszłości. Jak informuje synoptyk z biura Meteo Cumulus- wyniki modeli aktualizowane są aż cztery razy w ciągu jednego dnia. Dopiero po wnikliwej analizie wszystkim opisanych wyżej czynników może powstać mapa pogody, którą znamy chociażby z telewizji czy internetowych aplikacji.


Polscy synoptycy- co sprawia im trudność w pracy?

Dla polskich synoptyków najtrudniejszym zadaniem jest przewidzenie burzy występującej punktowo z chmury cumulonimbus. Wszelkie ostrzeżenia dotyczą zazwyczaj kierunku przemieszczania się burzy, natomiast nigdy nie ma pewności gdzie uderzy ona z największym nasileniem. Szerokość geograficzna naszego kraju uznawana jest przy tym za jedną z najbardziej bezpiecznych. Nie dotyczą nas groźne zjawiska atmosferyczne takie jak  np. huragany.

Współpraca z synoptykami- kiedy warto?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że – jako firma czy osoba prywatna- możemy samodzielnie skorzystać z usług synoptyków. Specjalistyczne prognozy pogody mogą być opracowywane na potrzeby wielu branż przemysłowych. Przykładem mogą być przedsiębiorstwa budowlane, których przedstawiciele pragną przygotować się na ewentualne trudności w realizacji inwestycji, które mogą być spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Opracowanie prognozy pogody dla konkretnego regionu możemy zlecić także wybierając się na wymarzoną wycieczkę czy organizując biwak dla większej grupy.

Opracowanie:

Biuro Meteo Cumulus

Warszawa , Macierzanki (d.Wesoła) 32

Podziel się