Materiał Partnera Stacje dokujące HDD. Charakterystyka

Stacje dokujące HDD. Charakterystyka

W sytuacji wymiany komputera lub samych dysków, wiele osób się zastanawia, co zrobić ze starym sprzętem. Część składających się na stary komputer stacjonarny akcesoriów oddajemy do punktów, w których zbiera się elektrośmieci, ponieważ i tak już są one dla nas nieprzydatne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dysków twardych, które nie dość, że mogą nam się jeszcze przydać, to na dodatek nie chcemy się ich tak łatwo pozbywać ze względu na możliwość, że znajdują się na nich jakieś wrażliwe dane. Rozwiązaniem takich problemów może być kupno stacji dokującej na dyski HDD lub SDD. Jakie dają nam możliwości?

Do czego służą stacje dokujące HDD i SDD?

Stacje dokujące dyski HDD i SDD umożliwiają wygodne korzystanie ze starych, ale także z nowych dysków twardych, bez konieczności umieszczania ich wewnątrz komputera. Dzięki stacji dokującej HDD możemy np. obejrzeć znajdujące się na dysku zewnętrznym filmy i zdjęcia, przeczytać dokumenty i inne pliki tekstowe czy posłuchać nagranej na dysku muzyki. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli posiadamy dane umieszczone na dyskach starszej generacji, czyli HDD. Wtedy zastosowanie ich jako dyski zewnętrzne umożliwia nam bardzo łatwe korzystanie z ich zawartości, nawet jeżeli nie chcemy umieszczać ich na stałe wewnątrz swojego PC. Jeżeli chcemy, możemy również wykorzystać stację dokującą do tego, aby dokładnie oczyścić ich zawartość z niepotrzebnych plików, i zachować tylko te, które będą dla nas przydatne.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów stacji dokujących HDD i SDD, które różnią się od siebie ilością kieszeni oraz sposobem połączenia z komputerem. Bogaty wybór tego typu akcesoriów PC można znaleźć np. w sklepie internetowym z akcesoriami dla graczy oraz typowymi akcesoriami do komputerów PC MINIDO.pl.

Stacje dokujące jako ułatwienie przenoszenia danych na inny komputer

Stacje dokujące HDD i SDD znacznie ułatwiają także przenoszenie danych z jednego komputera na drugi.  Najczęściej podłącza się je do komputera za pomocą kabla Sata lub kabla USB 3.0, który gwarantuje bardzo imponująca szybkość przesyła danych. Często kopiowanie danych z umieszczonego w stacji dokującej dysku zewnętrznego na dysk wewnętrzny odbywa się z prędkością nawet 5 Gbit/s. Wykonanie tej czynności jest bardzo proste, wręcz intuicyjne, bowiem nie różni się wiele od kopiowania plików z pendrive’a.

Wystarczy tylko zamontować do stacji dokującej jeden lub więcej dysków HDD, a następnie połączyć je z komputerem stacjonarnym lub przenośnym w trybie plug-and-play. Jeżeli naszym celem jest całkowite usunięcie danych z umieszczonego w stacji dysku, możemy to zrobić nawet bez podłączania stacji do komputera. Wystarczy tylko skorzystać z wygodnej funkcji stacji dokujących „Erase”.

Stacje dokujące to akcesoria, które wcześniej czy później mogą się przydać każdemu użytkownikowi komputerów. Nie jest to wcale drogi wydatek, dlatego, jeżeli posiadacie jakieś stare dyski twarde, warto jest znaleźć właściwą stację dokującą, żeby móc z nich dalej korzystać.

Podziel się