Artykuł sponsorowany Na czym polega tzw. zasilanie bezprzerwowe?

Na czym polega tzw. zasilanie bezprzerwowe?

Awarie w dostawie zasilania mogą okazać się bardzo kosztowne dla firm utrzymujących rozbudowane serwerownie informatyczne. Aby ochronić się przed brakiem prądu w profesjonalnie zaprojektowanych serwerowniach, stosuje się tak zwane zasilanie bezprzerwowe. Co to jest i jakie korzyści daje?

Czym są zasilacze UPS?

Zasilacze bezprzerwowe, zwane także skrótem UPS (z angielskiego uninterruptible power supply) to jedne z najważniejszych elementów stosowanych do zapewnienia ochrony przetwarzania informacji w dużych i małych serwerowniach. Stanowią niezwykle ważny element, ponieważ to właśnie dzięki nim można liczyć na bezprzerwowy dostęp do niezakłóconego napięcia przemiennego wysokiej jakości. Zasilacze UPS dostępne są w różnych wariantach, dlatego dobranie odpowiedniej mocy do potrzeb konkretnego pomieszczenia nie jest trudne. Jak działają takie narzędzia? W razie awarii sprzęty bezprzerwowe przechodzą na zasilanie akumulatorowe.

Jak działają zasilacze bezprzerwowe?

Zasilacze UPS składają się z prostownika przetwarzającego napięcie stałe. To właśnie za pomocą tego elementu ładowana jest bateria. Kolejne części to falownik (przetwornica napięcia przemiennego), akumulator oraz by-pass. Cały sprzęt czerpie energię z dwóch różnych źródeł, czyli z sieci energetycznej (lub z agregatu prądotwórczego) oraz ze wspomnianego już akumulatora stanowiącego alternatywne źródło zasilania. W momencie awarii zanika zasilanie w sieci energetycznej. Właśnie w takiej sytuacji następuje automatyczne przełączenie na tryb awaryjny.

Jakie są typy zasilaczy awaryjnych?

Obecnie dostępne są trzy typy zasilaczy UPS: online, offline i line-interactive. Pierwszy rodzaj wyróżnia się oddzielonym układem zasilania od napięcia wejściowego, co pozwala uzyskać napięcie niezwykle stabilne. Jak każdy sprzęt, urządzenie to ma swoje wady i zalety. Najczęściej jest większe i cięższe, do tego potrzebuje dodatkowego systemu chłodzącego. Zasilacze bezprzerwowe offline czerpią energie z sieci elektrycznej. Oprócz tego wspomniane już akumulatory cały czas są ładowane prądem o niewielkiej wartości. Dzięki temu sprzęt w każdej chwili, nawet w przypadku awarii w dostawie energii elektrycznej, jest gotowe do działania. W porównaniu do zasilaczy online ten typ charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji oraz niższą temperaturą. Z drugiej strony jako wadę należy wymienić zakłócenia pojawiające się przy przełączaniu jednego trybu pracy na drugi. Ostatni rodzaj zasilacza UPS to udoskonalona wersja sprzętu offline.

Zasilanie bezprzerwowe w serwerowniach

Zasilanie bezprzewodowe powinno stanowić część wyposażenia każdej serwerowni. Eksperci z firmy PEARNEK specjalizującej się w budowie i projektowaniu profesjonalnych serwerowni wyjaśniają, co może się wydarzyć przy ich braku:

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do tego, że prąd po prostu jest, że każda awaria, nawet ta krótka, zakłóca nasze normalnie funkcjonowanie. Podobnie jest w firmach, które muszą utrzymać serwerownie z rozbudowanym zapleczem informatycznym. W takich miejscach ciągłość zasilania odpowiada za bezpieczeństwo danych, a także pozwala na normalne działania pracowników przedsiębiorstw. Właśnie dlatego zasilanie bezprzerwowe jest konieczne w każdej serwerowni. W przypadku jakiejkolwiek awarii zapewnia działanie funkcjonowanie wszystkich sprzętów. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas