Materiał Partnera Kompleksowe usługi informatyczne

Kompleksowe usługi informatyczne

Komputery są ważnym narzędziem wykorzystywanym do pracy w wielu przedsiębiorstwach. To one służą do kontaktu z klientami, a na dyskach zapisujemy ważne informacje i dane. Dlatego w przypadku usterek związanych z komputerami należy działać natychmiast, aby możliwe było szybkie naprawienie sprzętu. To sprawi, że będziemy mogli odzyskać dostęp do ważnych danych. W przypadku awarii komputerów warto skorzystać z usług firmy informatycznej.

Czy zatrudnienie etatowego informatyka się opłaca?

W dzisiejszych czasach większość firm, o ile nie wszystkie, korzystają z pomocy komputerów i programów komputerowych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ usprawnia pracę każdej firmy. Na komputerach zapisywane są między innymi różnego rodzaju bazy danych, czy ważne informacje o firmie i jej działalności. Dlatego powinniśmy uważać na sprzęty służące do pracy. Jednak tak, jak w przypadku innych sprzętów, tak samo komputery lub programy mogą się popsuć. Zepsuty sprzęt komputerowy lub program, na którym bazuje dana firma może skutkować problemami z prawidłowym jej funkcjonowaniem, a to może się wiązać z opóźnieniem prac i stratami finansowymi. Poza tym szukanie i chęć rozwiązania tego problemu wewnątrz firmy może wprowadzić nerwową atmosferę wśród pracowników.

Aby uniknąć takich problemów, niektóre przedsiębiorstwa zatrudniają informatyków, którzy w razie potrzeby, będą w stanie bez większych problemów poradzić sobie z usterką komputerów lub programów komputerowych. Na zatrudnienie fachowych informatyków decyduje się niewiele firm, ponieważ takie rozwiązanie niesie za sobą wysokie koszty. Trzeba pamiętać, że w przypadku zatrudnienia informatyka musimy zagospodarować dla niego miejsce, jak również musimy liczyć się z opłacaniem wynagrodzenia dla niego, a dobrzy informatycy nie są tanimi pracownikami. Należy także zwrócić uwagę na to, że etatowi informatycy będą musieli otrzymywać wynagrodzenie nawet, gdy problemy ze sprzętem nie będą występować. Dlatego w przypadku awarii sprzętu lepszym rozwiązaniem mogą być usługi informatyczne oferowane przez specjalistyczną firmę. Z pewnością taka opcja pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy, ponieważ z usług takiej firmy korzysta się wówczas, gdy pojawi się problem, a poważne usterki komputerów nie zdarzają się bardzo często.

Usługi oferowane przez firmy informatyczne

Firmy informatyczne mają szeroką działalność, dlatego z ich usług można korzystać w przypadku różnych awarii. W zależności od tego, jak poważne one są, pracownicy firmy informatycznej mogą usunąć usterki zdalnie lub u klienta. Naprawa sprzętów komputerowych to tylko jedna z wielu usług oferowana przez firmy informatyczne. Jak tłumaczy specjalista z tej branży z firmy Global Outsourcing Paweł Żurowski, usługi informatyczne są znacznie szerszą działalnością, a do zadań firmy informatycznej należy również między innymi:

  • kompleksowa obsługa teleinformatyczna,
  • administracja, instalacja i konfiguracja serwerów, systemów operacyjnych i infrastruktury sieciowej,
  • sieci LAN,
  • wdrożenia rozwiązań i systemów IT,
  • odzyskiwanie utraconych danych.

Ponadto firmy działające w tej branży wykonują certyfikację sieci LAN. Certyfikacja jest niezbędna w każdym budynku, w którym utworzono sieć LAN. Do realizacji tego zadania informatycy używają specjalistycznego sprzętu, czyli certyfikatora. Jednym z najczęściej wykorzystywanych certyfikatorów jest WireXpert500. Cały proces certyfikacji polega na tym, że certyfikator podłączany jest do obu końców każdego przewodu, co pozwala na zbadanie przewodu. W ten sposób sprawdza się czy przewód, czy został on wykonany w kategorii, w której miał zostać stworzony. Można wyróżnić wykonanie kilku kategorii przewodów, np.:

  • 5e,
  • 6,
  • 7,
  • 8.

Przewody biegnące od urządzenia rozdzielającego do gniazdka sieciowego nazywane są także torami. Gdy każdy tor zostanie sprawdzony, pracownik dokonujący certyfikacji wystawia dokument zawierający informacje dotyczące technologii wykonania sieci LAN.

Opracowanie:

Podziel się