Materiał Partnera Jak odzyskać dane z komputera?

Jak odzyskać dane z komputera?

Utrata danych z twardego dysku może być bardzo stresującym doświadczeniem, kiedy nie mamy wiedzy jak je odzyskać. Zwrócenie się do profesjonalnego serwisu jest najlepszym rozwiązaniem. Czy byliście kiedyś w sytuacji, w której nagle tracicie dostęp do danych, bo Wasz komputer odmawia posłuszeństwa? Albo tracicie bezcenne dla Was zdjęcia i filmy z wakacji? Nie wspominając już o utracie ważnych plików, bez których nie możecie dalej pracować? Powiemy Wam co robić.

Straciłeś dane — nie panikuj!

Możemy stracić dostęp do danych w naszym komputerze z wielu powodów. Może to być wada sprzętu, wirus, który zaatakował komputer lub kawa wylana na klawiaturę. Czasami zdarza się też, że przypadkowo sami usuwamy dane, na przykład przez formatowanie komputera. W panice szybko próbujemy znaleźć rozwiązanie. Gdzie się zgłosić? Co robić w takiej sytuacji? Po pierwsze zachować spokój. Na szczęście istnieją serwisy, które profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem danych. Możemy zgłosić się na przykład do firmy Projekt MM, która jest w stanie wyekstrahować dane zapisane na naszym dysku twardym. Usługi świadczone przez specjalistów dają nam gwarancję bezpiecznego odzyskania utraconych plików, zdjęć, czy innych dokumentów.

Czy można odzyskać wszystkie dane z dysku?

Tak, często utracone dane możemy odzyskać w całości. Jest to możliwe, ponieważ usunięte dane nie zostały tak naprawdę skasowane. To, co uważamy za usunięte, w rzeczywistości jest tylko oznaczane tak przez system, ale oznacza to, że to miejsce jest gotowe do nadpisania nowymi danymi. System rozpoznaje to jako wolne miejsce, ale poprzednio zapisane dane są wciąż tam dostępne. Dopóki nie zapiszemy na nich nowych informacji, możemy odzyskać to, co było tam wcześniej.

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi odzyskiwanie danych z komputerów PC, Apple czy laptopa jest bardzo łatwe. Warunek jest jeden – musimy skorzystać z profesjonalnego serwisu lub zaawansowanego oprogramowania do odzyskiwania danych. Musimy pamiętać o tym, żeby w międzyczasie nie korzystać z dysku. To mogłoby go narazić na dodatkową awarię lub przez przypadek moglibyśmy zapisać tam dane, co skutkowałoby bezpowrotnym utraceniem tego, co chcemy odzyskać.

Utracone dane — czego nie należy robić?

Internet często służy nam jako encyklopedia i panaceum na całe zło. Najczęściej sami próbujemy znaleźć rozwiązanie naszych problemów przez wyszukiwarkę Google. Niestety w sieci jest również wiele niesprawdzonych informacji i dopóki nie jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie, trudno nam będzie odróżnić, co jest prawdą, a co fałszem. Możemy natrafić na absurdalne rady typu: „otwórz dysk twardy”, „wsadź dysk do zamrażarki”, czy „umieść komputer w pojemniku z ryżem, aby wchłonął wilgoć”. Może się to skończyć się tragicznie w skutkach dla naszych danych. Dysk to bardzo delikatne urządzenie i lepiej samemu go nie rozkręcać i przy nim nie majstrować. W przypadku zamrożenia woda dostanie się środka dysku, niszcząc jego system bezpowrotnie, a pył ryżowy może zanieczyścić dysk i zamiast odzyskać dane, uszkodzimy dodatkowo komputer. Nie należy też wyłączać i włączać komputera, bo może to tylko zaowocować dodatkowym zwarciem. Zawsze najlepiej w sytuacji utraty danych skontaktować się ze specjalistyczną firmą, która się tym zajmuje i poprosić ich o pomoc.

Opracowanie:

Projekt MM Marek Bielaś

Marki , Kosynierów 10 lok. 312B

Podziel się